18 Nisan 2010

SOLANUM ÇİÇEKLERİ

Solanum çiçeği ( Solanum rantonettii )
Solanum çiçeği  ( Solanum rantonettii ya da lycianthes rantonettii ),  patlıcangiller ( solanaceae ) familyasından olup  çalı formludur, kışın da  yapraklarını dökmez.  Mavi renkli olan çiçeklerinin orta kısmı  sarı renklidir, patates çiçeğine benzer. Az da olsa beyaz çiçek açan çeşitleri de vardır.
Solanum ayni zamanda bitkinin botanik  adıdır.  Mavi patates çalısı, Çılgın kız, Moryıldız  da denir. Anavatanı Güney Amerika'dır ( Arjantin, Paraguay ).

Solanum rantonettii


Solanum cinsinden olan bir başka süs bitkisi de;  Botanik adı solanum laxum ( ya da solanum jasminoides ) olan  'Solanum yasemin' dir. Asma formunda olan bu bitkinin çiçekleri beyaz renklidir.

Solanum yasemin ( solanum laxum ya da solanum jasminoides )

Solanum loxum beyaz çiçekli ve asma formunda bir bitki olup
 kışın da yaprağını dökmez.

Solanum  ılıman iklimlerde yetişmektedir, fazla sıcak ve soğuktan olumsuz etkilenir. Rüzgar almayan güneşli yerleri ve humusça zengin  nemli toprakları sever.

Kışın bile  fazla soğuk  olmayan yerlerde çiçek açar.  Kırmızı renkli meyveleri  zehirlidir. ( Solanum loxum'un meyveleri siyah renklidir. ).  Solanum,  Akdeniz ve Ege bölgelerimiz dışında bahçede yetişmez, kışın donar. 
Solanum fazla bakım istemez, hızlı büyür, budamak daha çok çiçek açmasını sağlar.  Çelikle ve tohumdan  üretilir. Solanum rantonettii  çiçekleri:

Solanum  rantonettii  ( çiçek ve  meyve )  

Solanum çiçeği

Bir adı da 'mavi patates çalısı' olan solanum çiçeği.

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii

Solanum rantonettii
Solanum rantonettii

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder