27 Ekim 2014

MELEKLERİN TROMPETİ (BRUGMANSİA )

Meleklerin borazanı ( Brugmansia suaveolens )

Meleklerin trompeti ya da borazanı  ( Brugmansia suaveolens  ya da Datura suaveolens ) patlıcangiller / solanaceae  familyasından,  yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaçtır. Anavatanı Güney Amerika'nın yağmur ormanlarıdır.  Çok fazla türü yoktur.
Eskiden  'brugmansia'   datura cinsinden  sayıldığından, botanik adı bazı kaynaklarda, 'Datura suaveolens' olarak belirtilmektedir.

Meleklerin borazanı yılda bir kaç kez, trompet şekinde iri ve oldukça uzun ( 30 cm.) olan  çiçekler açar. Çiçekleri beyaz, sarı ve pembe renklidir, geceleri ve kapalı havalarda etrafa güzel kokular salar. Çok hızlı bir şekilde büyür ve dikildiği yıl çiçek açar.

Birbirleriyle  karıştırılan 'brugmansia' ile  'datura'  arasında aslında çok  belirgin  farklar vardır. Ortak özellikleri ise, çiçeklerinin şekli ve her ikisinin de zehirli olmasıdır.  Her iki cinsin de çok sayıda hibrit  ve varyeteleri  üretilmiştir.

Brugmansia çiçeği
Bu iki bitkiyi karşılaştırırsak;
- Datura ( tatula  ) cinsi bitkiler otsu olup tek yıllıktır, brugmansya ( brugmansia ) türleri ise; çok yıllık ve yarı ağaç formundadır.
- Datura çiçeklerinin ağzı yukarı dönüktür ve yaprakları kötü kokar, brugmansia türlerinin çiçekleri uzun, sarkık ve güzel  kokuludur.
- Datura meyveleri dikenli olur, brugmansya  meyvelerinin kapsülü dikensizdir.

Daha çok bahçelere   dikilen meleklerin trompeti, soğuk yerlerde saksıda, iç mekanlarda yetiştirilir. Güneşli yerleri ve humus bakımından zengin süzek toprakları sever. Yazın düzenli ve bol sulanması gerekir. Susuz kaldığında yaprakları solar.

Brugmansia  fazla bakım istemeyen bir çiçektir.  Çelikle, kökten ayırma ile  ve tohumdan üretilir.

Önemli;
Brugmansia türleri çok  zehirli bitkiler olduğu için çıplak elle tutulmaması ve çiçeklerinin doğrudan koklanmaması gerekir.

Bu yazımı;  bu çiçeği tanımama ve dolayısıyla  tanıtmama vesile olan, sevgili öğretmenim ve ağabeyim Veyis SAYGİ'ya armağan ediyorum. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.
27.10.2014 Cittaslow  Seferihisar.

Meleklerin borazanı ( Brugmansia suaveolens )


Meleklerin borazanı  ( Boyabağ  / Karaburun. )

Çelikten yetiştirdiğim meleklerin trompeti ve ilk çiçeği.


Çiçek tomurcuğu 


Pembe çiçekli meleklerin borazanı. ( Kaleiçi / Sığacık )

4 yorum:

 1. brugmansia lar için çok koklamanın bile zehirleyici etkisi olduğu söylenmekte bu konuda bilgilendirebilirmisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bütün kaynaklarda bu güzel kokan çiçeğin direk koklanmaması aksi takdirde insanların halüsinasyon görmesine neden olduğu belirtilmiş.

   Sil
 2. Merhabalar ben bu cicein sapini elledim.su an parmaklarim.sizliyo tam 3 gun oldu cok zehirli nasil gececek bu aci

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzun yeni farkına vardım, geç yayınladığım için özür diliyorum. Umarım sağlığınız kavuşmuştursunuz. Çiçekleri alırken aslında bu konuda insanların uyarılması lazım. Sevgiyle kalınız Ali Bey.

   Sil