5 Mart 2014

DÜĞÜN ÇİÇEKLERİ / ERENGÜL

Bir adı da  'horozayağı' olan düğün çiçeği ( ranunculus ) tek bir bitkinin değil çok sayıda  türü bulunan  bir cins bitkinin  ortak adıdır. Düğünciceğigiller ( ranunculaceae ) familyasından olan  bu türlerin  ortak özeliği; otsu, çok yıllık ve bir tür soğanlı olmalarıdır. Düğün çiçeklerinin bazı türleri süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

                                DOĞAL OLARAK YETİŞEN BAZI DÜĞÜN ÇİÇEKLERİ

Sulak alanlarda  yetişen düğün çiçekleri ilkbahar aylarında çoğu  sarı, çok azı da  beyaz renkli çiçek açar.  Bütün düğün çiçeği türleri zehirlidir, ancak bazı türlerinin yaprakları yenir, köklerinden salep yapılır.

         Halk arasındaki adı basur otu olan  "ranunculus ficaria" bir tür düğün çiçeğidir. Kök yumrularından salep yapılır bu nedenle bir adı da "arpacık salebi" dir.                                
Sürünücü düğün çiçeği ( ranunculus repens )
                                              SU DÜĞÜN ÇİÇEĞİ ( Ranunculus peltatus )

Bazı düğün çiçeği türleri  nilüfer çiçekleri ( nympheae ) gibi suda yetişir, ortası sarı dilcikleri beyaz renkli çiçekler açarlar.Tohumla ve gövde parçaları ile ürerler. Düğün çiçeğigillerin  suda yetişen türleri 'Batruchium' cinsindendir.( vikipedi ).

Su düğün çiçekleri / Seferihisar
Su düğünçiçeği ( Ranunculus peltatus )
                               DÜĞÜN ÇİÇEĞİ / ERENGÜL ( Ranunculus asiaticus )

Süs bitkisi olarak yetiştirilen düğün çiçeklerine erengül ( ranunculus asiaticus ) de  denir. Yurdumuzda doğal olarak da yetişir. Gülü andıran çiçekleri;  beyaz, sarı, kırmızı, pembe, turuncu, alacalı renklerde ve  katmerlidir.  Hem saksı, hemde bahçe çiçeği olarak  yetiştirilir. Uzun ömürlü olduğundan kesme çiçek olarak da  yetiştirilmektedir.
.
Düğün çiçeğine ( ranunculus asiaticus ) yanlış olarak  "şakayık" da denmektedir. Halbuki, şakayık ya da peonya ( paeonia - alttaki resim  ) ayıgülügiller ( paeoniaceae  ) familyasından bir süs  bitkidir. tek benzer yanları çiçekleridir.

Şakayık çiçeği ( paeonia ) : Bahçe ve ağaç şakayı  olmak üzere iki farklı türü vardır. Doğal türleri yalınkat, kültür türleri ise katmerli çiçekler açarlar. Bazı türleri kokuludur. Yurdumuzda doğal olarak da yetişmektedir.
Düğün çiçeği, güneşli, yarı gölge yerleri  ve humusça zengin, nemli, geçirimli toprakları sever.Soğuğa karşı dayanıklıdır. Baharda ilk önce çiçek açan bitkilerdendir.
Düğün çiçeği tohumla ve yumruların bölünmesiyle üretilir.

                               Düğün çiçekleri ( Erengül )

Düğün çiçeği  ( raunculus asiaticus )
Düğün çiçeği
Düğün çiçeği
Bir adı da erengül olan düğün çiçeği
Düğün çiçekleri
Sarı düğün çiçeği
Pembe düğün çiçeği
Kırmızı erengül
Alacalı düğün çiçeği


6 yorum:

 1. Fotoğraflar da tanıtım da çok iyi, çok.

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim Ali Bey,
  Selamlar,sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Basur otu çiçeklerini çok severim, kırlarda çiçek toplarken kıyamadığım çiçeklerdendi ama adının basur otu olduğunu bilmiyordum. Erengüllerle akrabalığını da.
  Çok teşekkürler, görüyorum, okuyorum ve bilgileniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sarkaç Hanım,
   Bitkilerin adını öğrenmek bulmaca çözmek gibi bir şey,çok zevkli.Bu arada o bitki ile ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz.
   Selamlar,sevgiler.

   Sil
 4. erengül soğanı aldım. şu an saksıya ekmek istiyorum. saksıya ekince bütün kış dışarıda mı beklemesi gerekiyor?
  pelin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Balkona koyabilirsiniz, soğuğa oldukca dayanıklıdır.( Dona karşı içeri almak gerekir. ) Ben bahçeye diktim ve hiç bir şey olmuyor. Saksınızın toprağının hafif kumlu gübreli ve nemli olmasına dikkat ederseniz iyi olur. Su çok az verin, çimlendikten sonra ve çiçek açarken bol su istiyor. Yazın yaprakları kurumaya başlayınca dokunmayın, kendisi kurusun, soğan yapması için gerekli. Tamamen kuruduktan sonra soğanlarını çıkarabilirsiniz ya da saksısını serin bir yere koyarak orada tutabilirsiniz.

   Sil