8 Haziran 2012

NAR ÇİÇEKLERİ

En güzel çiçek açan meyvelerden biri de nardır ( punica granatum ). Güle benzeyen nar çiçeklerine bu nedenle 'nargül' de denir.
Nar ağacı, çok güzel çiçeği ve hoş görünüşlü meyvesi ile ayni zamanda dekoratif bir bitkisidir.Bu nedenle park ve bahçelere süs bitkisi olarak ta dikilmektedir. Bazı nar çeşitleri saksıda da yetiştirilir ( süs narı /  punica granatum "nana" ), bonsai yapmak için de kullanılır.
Bu güzel ağacın tek kusuru ise; ağacının dikenli olmasıdır. E...,artık narı sevende bu kadar kusuruna bakmaz herhalde.
Nar genel olarak kırmızı renkli çiçekleri ile ün yapmışsa da; katmerli, beyaz, sarı ve ebruli çiçek açan süs narlarıda  vardır.

Nar ağacı ile ilgili diğer bir yazımı da linki tıklayarak  okuyabilirsiniz. :http://kadirbekci53.blogspot.com/2010/01/nar.html

Konu nar çiçekleri olunca birde hikaye anlatayım dedim, umarım hoşunuza gider.

                                                  NAR AĞACI ( Hikaye )

Eskiden nar ağacı çiçek açmaz meyve vermezmiş. Buna nar ağacı çok üzülürmüş, çiçek açan, meyve veren ağaçları kıskanır, onlar gibi sevilmek istermiş. Özellikle kendisi gibi dikenleri olan gül gibi, çiçek açmak, elma, armut gibi sevilerek yenilen meyvesi olsun istermiş.

Bir gün bitkilerin  toplantısı varmış; bütün ağaçlar en güzel halleri ile toplantıya katılmak için hazırlanmaya başlamış. Nar ağacı gülden yardım istemiş. Gül; en güzel goncalarını kopararak ona vermiş. Nar ağacı toplantıya dallarına taktığı kırmızı gül goncaları ile gelince; diğer ağaçlar onunla alay etmişler.

Üzüntüsünden evine kapanan nar ağacı aylarca dışarı çıkmamış. Bahar gelince ağaçlar yine en güzel çiçeklerini açmaya başlamışlar, nar ağacı yalnız ve mutsuzmuş.
Bir sabah kalktığında gözlerine inanamamış, daların da  kırmızı çiçekler  varmış. Nar ağacının çiçek açmış olması  gülü de çok sevinmiş, üstelik narın çiçekleri tıpkı kendi çiçekleri gibiymiş.
Nar, bundan sonra hem çiçeği hemde meyvesi ile çok sevilen bir ağaç olmuş.

A.Kadir Bekçi
           
                                                 NAR ÇİÇEKLERİ

Nar ağacı ve çiçekleri
"Gülnar" da denilen nar çiçekleri
Katmerli ve ebruli nar çiçeği
Nar çiçeği
Katmerli beyaz nar çiçeği
Nar çiçekleri
Kırmızı katmerli nar çiçeği
Nar ağacı ve çiçekleri
Hem çiçek hem meyve bir arada.


6 yorum:

 1. nar cicegi agaci ile nar agaci ayni bitki mi yoksa ayri bitkiler mi? rengi gibi oykusude cok hos:) sevgilerimle

  YanıtlaSil
 2. Çiçeği için dikilen bir türü var,katmerli çiçekler açıyor.Benim narlarım meyve veren türden.Olunca görmeni isterdim çok güzel görünüyorlar.Geçen yıl nar ekşisi yapalım dedik beceremedik.
  Selamlar,sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nar eksisi of of saglik iksiri belki bu sene yapabilirsiniz. Fotograflarinizi bekliyorum. sevgilerimle

   Sil
  2. Bu yıl nar ekşisi yapabiliriz sanırım, geçen yıl önce kaynatıp suyunu çıkarmıştık halbuki kaynatmadan suyunu çıkarıp daha sonra kaynatmak gerekirmiş.Sizlere bahçemde yetiştirdiğim meyvelerimden ikram etmek isterdim.Ağaçların büyümesi ile çok meyve vermeye başladılar bunu hiç düşünmemiştim.Selamlar,sevgiler.

   Sil
 3. Ben de bir hikaye paylaşmak isterim.
  BURADA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, güzel bir hikayeymiş.

   Sil