14 Mart 2014

MELİSA ÇALISI ( Kolonya Çiçeği )

Melisa çalısı  ( Cestrum nocturnum ) 
Bir adı da 'kolonya çiçeği' olan  melisa çalısı ( cestrum nocturnum ),  patlıcangiller ( solanaceae ) ailesinin sestum ( cestrum ) cinsinden, güzel kokulu  bir süs  bitkisidir. Genel olarak yapraklarını dökmez, çalı formundadır. Anavatanı Amerika kıtasıdır, sıcak ve ılıman iklimlerde yetişir.
Yazın, geceleri  güzel kokulu  çiçekler açar, bu nedenle bu çiçeğe 'gece yasemini' de denir. Boru şeklindeki, yeşilimsi / sarı renkli  çiçekleri  güzel değildir.

Melissa officinalis ( oğul otu ). Şifalı bir bitki olup çay yapılarak içilir.
Melissa officinalis,  limon otu,  oğul otu olarak da tanınır.
Melisa çalısı,  tıbbi bir bitki olan  oğul otu ( melissa officinalis ) ile karıştırılmamalıdır. Zira melisa çalısı zehirlidir,  şifa amacı ile kullanılmaz.
Melissa officinalis otsu bir bitkidir, yaprakları keskin kokuludur.  Kurutulmuş yapraklarından çay yapılır, şifalı bir bitkidir.

Melisa çalısının yumurta şeklinde ve beyaz renkli  meyveleri olur.  Bitki bu haliyle de  oldukça dekoratiftir. Ancak meyveleri de zehirli olduğundan yenmemesi ve  çocuklardan uzak tutulması  gerekir

Melisa çalısı daha çok ılıman iklim görülen kıyı bölgelerinde, bahçelerde ve balkonlarda   yetiştirilir.  Güneşli yerleri ve humusça zengin nemli  toprakları sever. Tohumla, çelikle ve daldırma ile üretilir. Kışın dona karşı  korunması gerekir.

Bazı sestrum / cestrum türleri ise  ( cestrum elegans, cestrum aurantiacum, cestrum fasciculatum, cestrum parqui, cestrum diurnum ),  melisa çalısı ( cestrum nocturnum ) gibi güzel  kokulu olmasada,  çiçekleri güzel olduğu için süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Bir adı da yalancı yasemin olan limon otu veya limon  çalısı
 ( Aloysia triphylla  ya da Lippia citriodora )

Ayrıca mineçiçeğigiller ( verbenaceae ) familyasından,  yaprakları limon kokulu bir çalı olan 'Aloysia triphylla / Lippia citriodora' da limon çalısı, limon otu ve  yalanı melisa  denmektedir.
Bu bitki zehirsizdir, yaprakları salatalara katılır, çayı olur.


Melisa çalısı zehirli bir bitkidir.Bu nedenle çiçeği,yaprağı ve
meyvesi yenilmez.
Melisa çalısı çiçeği ( Makro çekim )
Bir adı da kolonya çiçeği olan melisa bitkisi ve meyveleri
Melisa çalısı ve meyvesi ( cestrum nocturnum ) 

Melez bir tür olan mor sestrum  ( Cestrum x cultum ).Melisa çalısı
ile akraba olup süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
Sestrum, Narin melez yasemin,  İnce dallı melez yasemin
( Cestrum elegans ya da cestrum  purpureus )


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder