27 Haziran 2012

SEMİZOTU YAPRAKLI İPEK ÇİÇEĞİ ( Portulaca oleracea )

Semizotu yapraklı ipek çiçeği ya da semizotu çiçeği / Hibrit
 ( Portulaca oleracea ' Pink'  )
Sevilen bir sebze olan semizotu ( portulaca oleracea ), yeşil yapraklı ve sarı çiçekleri olan otsu  bir bitki türüdür.  Kültür olarak yetiştirildiği gibi, yol kenarlarında, bahçelerde doğal olarak da yetişmektedir. Semizotu ayni zamanda içinde en fazla omega -3 bulunan  bir  bitkidir. Bu nedenle çok faydalıdır. Semizotugiller ( portulacaceae ) familyasındandır.

Semizotu çiçeği / Hibrit ( Portulacea oleracea ' Pink' )


Dikkat ettiyseniz  bu bitkinin, sarı renkli olan  çiçekleri küçük ve gösterişsizdir. Bu nedenle süs bitkisi olarak yetiştirilmez.

Semizotu çiçeği ( portulaca oleracea ' Pink'  )  ise,  hibrit bir çiçektir.   Çok güzel çiçek açar,   ipek çiçeği'ne  ( portulaca grandiflora ) benzemektedir. Semizotu yapraklı ipek çiçeği  de denir. Bir adı da Portulaca Yubi dir.
Yaprakları ve gövdesi semiz otu gibi etlidir ve sebze olarak yenir.

Katmerli ve iki renkli semizotu çiçeği.

Semizotu çiçeğinin yetiştirilmesi ipek çiçeği ( kedi tırnağı )  gibidir, fazla bakım istemez.   Güneşli yerleri ve  nemli, geçirgen ve gübreli  toprakları sever.  Kaya bahçeleri ve asma saksılar için çok güzel bir çiçektir.  Tohumla ve çelikle üretilir. Çok fazla çeşidi üretilmiştir. Bazılarının çiçekleri iki renkli ve katmerlidir.

Semizotu yapraklı ipek  çiçekleri ( Portulaca oleracea ' Pink'  ) :

Semizotu yapraklı ipek çiçeği / Semizotu çiçeği / Hibrit ( portulaca oleracea 'Pink' ) 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği ya da semizotu çiçeği.
Semizotu yapraklı ipek çiçeği 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği  ya da semizotu çiçeği.
Semizotu çiçeği (portulaca yubi )
Yabani semizotu bitkisi  ve çiçeği ( portulaca oleracea)
İpek çiçeği  (portulaca grandiflora)
( Bu yazı son olarak 19. 07.2018  tarihinde güncellenmiştir. )

8 yorum:

 1. En lezzetlisi de yabani semizotudur. Pembe açanını hiç görmemiştim.

  İpek çiçeğini çok severim. Aynı familyadan olmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bağışıklık sistemimizin koruyucusu omega-3 bakımından çok zenginmiş.Evet ikiside semizotugiller familyasındanlar.'Semizotu çiçeği' bu iki bitkinin melezi olsa gerek.Selamlar sevgiler.

   Sil
 2. Sayfalarınızı, Hatsumomo' ya bıraktığınız yorumla buldum, izleyeceğim, geri giderek okumaya başladım, okudukça kaçırdıklarıma üzüldüm. Dostlukla!

  YanıtlaSil
 3. Sitemi ziyaret etmeniz ve izlemeniz beni mutlu etti.Umarım hoşuna gider.Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 4. merhaba ..sorumun cevabını bu blogda buldum ve mutluyum..:)katmerli ipek çiçeği tohumu olarak almıştım ancak biraz da ekim süresini geçirmek ve aşırı sulamaktan mı olmalı bilemiyorum,çiçekaçmak yerine bildiğiniz semizotu gibi büyüdü bir saksı dolusu bitki:) bu akşam iftar sofrasında salata bile oldu!önce çekindim yenebilir mi diye,ancak semizotu bu:) iyiki yazmışsınız bu yazıyı..teşekkür ederiz..saygılar..

  d.zehra

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz d.zehra.
   Bitkinizin çiçek açmaması yeterince güneş görmemesinden olabilir.Daha çok güneş alan bir yere koyarsanız açar.Ben bahçeye diktim çok yayıldılar ve bol çiçek açıyorlar.Saygı ve sevgilerimle.

   Sil
 5. çok güzel güneş alıyor ama temmuzun 15 inde diktim..biraz geç oldu diye düşünüyorum ve çok suladım aldı başını gitti:) bahçem var ve bu blogu epeyce okuyacağım sanırım..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bitkilerin çiçek açmaması sıkça rastlanan bir durum,tabi nedenleri de çok çeşitli.Sizinde belirttiğiniz gibi geç dikmiş olduğunuzdan dolayı henüz çiçek açmamış olabilir.Daha çok çiçek açması için fosforlu gübreler kullanabilirsiniz.
   Bitkilerle ilgili bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak beni mutlu ediyor.Umarım yararlı oluyorumdur.Selamlar,sevgiler.

   Sil