1 Nisan 2015

GÜNEŞE AŞIK ÇİÇEK / MERCAN ÇİÇEĞİ

Mercan çiçeği ( Russelia equisetiformis )

Mercan çiçeği  adını kırmızı ( mercan rengi )  renkli çiçeklerinden almıştır. Ancak az da olsa  sarı ve pembe çiçek açan çeşitlerine  de rastlanmaktadır.  Bir adı da 'kırmızı şamdan çiçeği' dir.  Botanik adı ise ruzelya ( russelia equisetiformis ) dır.

Anavatanı Meksika olan mercan çiçeği  sinirotugiller ( plantaginaceae ) familyasından, çok yıllık ve yarı çalı formunda bir bitkidir. Çiçeklerini ince ve yay gibi uzun olan dallarının ucunda açar,   boru şeklindedir.  Yaprakları yeşil renkli ve küçüktür.
İklim şartlarının uygun olduğu yerlerde, çiçek açma süresi bütün bir yılı bulur.

Daha çok saksıda yetiştirilen mercan çiçeği, kışın ılıman geçen yerlerde  park ve bahçelere de dikilmektedir. Güneş bu bitki için çok önenlidir, yarı gölge yerlerde de yetişir, yazın  bol su ister. Toprağının geçirimli, nemli ve humus bakımından zengin olması gerekir. Soğuğa kısmen dayanıklıdır. Kışın gövdesi kurursa korkmayın, baharda tekrar filizlenir.
 Mercan çiçeği, kökten sürekli dallar oluşmaktadır, bunların bir sırığa bağlanması gerekir. Zaman zaman yaşlı ve kuru  dallar  kesilerek bitki gençleştirilmelidir.

Mercan çiçeği kolay yetişen, fazla bakım istemeyen, oldukça dekoratif bir çiçektir. Özelilikle Akdeniz iklimi görülen kıyı bölgelerimizde yetiştirilmektedir. Daha soğuk geçen yerlerde ise, saksıda yetiştirilmesi gerekir. Çelikle ve kökten ayırma ile üretilir.

Güneşe aşık çiçek ( Hikaye )
                                                             GÜNEŞE AŞIK ÇİÇEK

Bir zamanlar, dünyanın çok uzak bir yerinde, halkı çok yoksul, bir o kadar da mutsuz olan bir ülke varmış. Ülkeyi yönetenler halka o kadar çok kötü davranıyormuş ki; Bu yüzden herkes mutsuz ve korku içindeymiş.  Kimse bu durumdan nasıl kurtulunacağını bilemediği için de, adeta ölümden medet umuyorlarmış.  Ülkede bir de çok zeki ama, hasta olduğu için evinden dışarıya çıkmayan genç bir  adam yaşarmış.

Bu  adam evinden  dışarı çıkarsa ölecekmiş, güneşten vücudunu koruması gerekiyormuş. Bu yüzdende çok mutsuzmuş, dışarıya çıkmak, herkes gibi dolaşmak, gezmek istiyormuş.
Her sabah kalktığın da , penceresinin önündeki  mercan çiçeklerine  bakarak,  özgürlüğe olan özlemini gidermeye çalışıyormuş. Mercan çiçeği gibi güneşi çok sevmek istiyormuş.

Genç adam sonunda, bir gün  evinden çıkmaya karar vermiş. Nasıl olsa bir gün  öleceğim,  ölmeden önce, bir gün dahi olsa özgür ve mutlu  olayım demiş. Öldüğü yerde, çok sevdiği, cebindeki  mercan çiçeği  tohumları  bitmiş.

Bunu gören halk, özgür  olmadan mutlu olunamayacağını, bunun ise bir bedeli olduğunu  anlamış.
Korkularını yenerek ölüm pahasına da olsa özgürlüklerine sahip çıkmışlar. Sonunda özgür ve mutlu bir ülkeleri olmuş.
Güneşi çok seven mercan  çiçeği  bundan sonra, özgürlük mücadelesi veren halkların sembolü sayılmış.
A  Kadir Bekçi

Sarı çiçekli mercan çiçeği ( ruzelya )
Bir adı da 'kırmızı şamdan çiçeği' olan  mercan çiçeği.

Yağmurdan sonra.

10 yorum:

 1. Hasta gencin öyküsü çarpıcı, teşekkürler.

  Bu yıl yaşadığımız aşırı soğuklara pek çok çiçeğimi kurban verdim. Mercanım da soğuktan nasibini almış görünüyor ama ben yine de bir umut, dibinden sürgün vermesini bekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Maalesef ben de çok sayıda çiçek ve ağacımı kaybettim.Benim mercan çiçeğim patladı, umarım sizinki de kurumamıştır.
  Yeniden yazmaya başlamana sevindim,aramıza tekrar hoşgeldiniz.

  YanıtlaSil
 3. Çok sevdiğim çicek mercan ; oyasını bile fularımda taşımak zev benim için...Sarısını hiç görmedim ,çicekçilere sorayım ,bulursam sevinirim.Öyküsü de güzelmiş ,teşekkürler Abdülkadir Bey.Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arzu hanım, mercan çiçeği ile ilgili güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Selamlar,sevgiler.

   Sil
 4. Süs bitkilerden en çok sevdiğim mercan çiçeğinin her renginden nereden
  temin edebilirim. Bilgilendirirseniz büyük mutluluk duyarım.Selamlar..
  M.Ali Karadoğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zengarden'de kırmızı ve beyaz renklileri var, pembe çeşidini bende bulamıyorum. Linki veriyorum,selamlar.
   http://www.zengardentr.com/mercan-cicegi-satin-al,TA-58523.html

   Sil
  2. mercen çiçeğinden çiçekçilerden saksıda buldum.Aldım.Bakımı konusunda yardımlarınızı,Şu anda domurcuk oluşmaya başlıyorlar çiçek açmadan kuruyup dökülüyorlar.Bu konudaki düşünceleriniz. ?

   Sil
  3. Bulduğunuz için sevindim.Mercan çiçeği yazımda da belirttiğim gibi güneşi ve suyu çok seviyor, bir de toprağının geçirimli olması gerekir bunlara dikkat ederseniz düzeleceğini sanıyorum.Selamlar, sevgiler.

   Sil
 5. Merhaba.yaz ortasinda saksi degistirilirmi? Bulundugu yerde gelismiyor cicek acmiyor.buyuk bir saksiya almayi dusunuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence saksı değiştirmeden önce yerini değiştirerek bir süre takip ediniz. Yerini sevmemiş olabilir. Olmazsa uygun bir zamanda, baharda değiştiriniz. Yine de değiştirmek istiyorsanız; Saksıyı suladıktan bir kaç saat sonra, bitkiyi toprağı ile beraber çıkararak daha büyük bir saksıya geçirebilirsiniz. Toprağını tamamen değiştirmek bu mevsimde riskli olur.

   Sil