12 Temmuz 2014

YAPRAK GÜZELİ ÇİÇEĞİ ( Kolyoz )


Bir adı da yaprak güzeli olan kolyoz ( coleus ) çiçeği

Kolyoz  ya da kolyos çiçeği  ballıbabagiller ( lamiaceae )  familyasından, çok yıllık, yaz kış yapraklı ve  otsu bir  bitkidir. Halk arasında ki adı  'yaprak güzeli' dir.  Koleus, Solenostemon, Yaprağıgüzel de denir.  Kolyoz  renkli ve desenli yaprakları nedeniyle  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Çiçekleri güzel değildir.  Anavatanı Asya ve Afrika kıtasının tropikal bölgeleridir. Yani sıcak iklimlerde yetişen bir bitkidir.
Bilindiği gibi,  uskumrugiller familyasından olan bir balığın adı da kolyoz  dur. Bu nedenle ikisini karıştırmamak gerekir.

Kolyoz çiçeğinin botanik adı 'solenostemon scutellarioides' ya da ' coleus blumei'  dir.

Kolyoz çiçeklerinin yaprakları, iki zıt renkli ve çok değişik desenli olur. Bazı çeşitlerinin yaprak biçimleri de oldukça   ilginçtir.
Güneş, bu bitki için çok önemlidir, yapraklarının rengi güneşe  göre renk değişmektedir. Gölge yerlerde yaprakların rengi yeşile döner ve canlılığını kaybeder.

Kolyoz fazla bakım istemez. Ancak  iki şeye dikkat etmek gerekmektedir.
- Kolyoz, direk güneşi ve gölge yerleri  sevmez, yarı gölge yerler en uygundur. Öğlen güneşi  yapraklarına zarar verir. Yazın yapraklarına sık sık su serpilmelidir.
- İkinci husus ise;  Tohum almak dışında  çiçek açmasına izin vermemek gerekmektedir.

Kolyozların sürgünlerinin ucunda açan mavi renkli  çiçekleri güzel değildir. Bunlar bitkiye zarar vermeden bir makasla kesilirse, daha çok  dallanarak yeni  yapraklar açması sağlanmış olur. Aksi takdirde bitkinin yapraklar küçülür ve güzelliğini kaybeder.

Kolyoz çok yıllık bir bitki olmasına rağmen, bahçeye dikilmişse  mevsimlik çiçek muamelesi yapılır. Sonbaharda havaların serinlemesiyle bitki sökülür.  İç mekanlarda, pencere önlerinde,  bir kaç yıl yaşayabilir. İlkbaharda derin budama yapılır.
Sıcağı,  güneşi ve suyu  seven kolyoz çiçeği  soğuğa karşı son derece hassastır. Toprak bakımından ise seçici değildir.

Kolyos çiçeği tohumdan yada gövde çeliği ile üretilmektedir. Özellikle çelikle çok kolay üremektedir. Kesilen dal suya konarak ya da doğrudan toprağa dikilerek çoğaltılır.

Yaprak güzeli ( coleus / solenostemon )  çiçekleri.

Kolyoz yada kolyos çiçeği. Nam-ı diğer yaprak güzeli.
Bir adı da yaprak güzeli olan kolyoz çiçeği
Yaprak güzeli ( Solenostemon scutellarioides )
Solenostemon / Yaprak güzeli
Yaprak güzeli ve  mavi renkli gösterişsiz  çiçeği 

14 yorum:

 1. Ben çok severim bu güzel yapraklı bitkiyi ama yeni edinebildim. Öğle güneşini de bolca alan bir yerdeydi. Şimdi özelliklerini okuyunca öğrendim, hemen yarı gölge bir yere alıyorum. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sarkaç,
   Kolyoz çiçeği güneşi çok sevmesine rağmen yazın öğle güneşinden korunması ve zaman zaman yapraklarına su püskürtülerek nemlendirilmesi gerekmektedir.Kışın ise en fazla güneş gören bir yer tercih etilmelidir..Selamlar,sevgiler.

   Sil
 2. Teşekkürler, yararlandığım bilgiler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ali Bey,
   Ben bildiklerimi öğretmeyi,paylaşmayı çok seviyorum, bu biraz da öğretmen olmamdan gelen bir alışkanlık.Umarım yazdıklarım yararlı oluyordur. Selamlar,sevgiler.

   Sil
 3. Benimki surwklibuzuluyor nedeni ne acaba gerekli her bakimi yapmama ragmen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kolyoz fazla bakım gerektirmeyen bir çiçek olarak tanınır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı hususları yazayım, umarım faydalı olur. Hava almayan ağır toprakları sevmiyor, toprağının geçirgen,humuslu olması gerekir. Gölge ve az ışık alan yerlerde yaprakları güzelliğini kaybeder, bu hususa mutlaka dikkat edilmelidir.Çiçek tomurcukları kesinlikle koparılmalıdır. Yazın toprağını nemli tutulmalıdır, sabahleyin ve akşamleyin yapraklarına su serpilirse iyi olur ( Güneşte su serpmeyiniz ).Yazın öğle güneşinden koruyunuz.

   Sil
 4. bu bitkinin çay dökünce yapraklarının renk değiştirdiğini duydum.. bu konuda bilgisi olan var midir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duymamıştım, denemek lazım. Sevgiyle kalınız.

   Sil
 5. son görseldeki mavi renkli çiçeğin adı nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolyos, bitkisinin çiçek açmış hali.Yazımda da belirttiğim gibi çiçeği güzel değil, yaprakları güzel olduğu için süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

   Sil
 6. Bende de ayni cicekten var ve baya buyudu ama simdi hastalik bulasti beyaz pamuk gibi bisey ne yapabilirim lutfen cevap yazarmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Külleme veya küf olabilir. Küllemeye karşı üzüm asmaları için kullanılan mantar ilaçlarından ( fungisit ) kullanabilirsiniz. Ya da bir litre suya 10 gram kadar karbonat koyarak atınız.

   Sil
 7. Sadece kırmızı yapraklı olanı bulsam yeterli olacak. Ne bulacağım hakkında bilgisi olan varsa ve yardımcı olabilirse sevinirim. Teşekkür ediyorum..

  YanıtlaSil
 8. https://www.fidedeposu.com/Karisik-Renkli-Kolyos-Coleus-Yaprak-Guzeli-Cicegi-Tohumu700-tohum,PR-1971.html?gclid=EAIaIQobChMIm5Kny7q

  YanıtlaSil