30 Nisan 2015

ÖLMEZ ÇİÇEK ( Helichrysum )

Kurutulmuş  ölmez çiçek demeti .Şirince / Selçuk
Papatyagiller ( Asteraceae )  familyasının 'helichrysum' cinsinden olan bitkilere genel olarak, yurdumuzda 'ölmez çiçek' ya da 'altın otu'  denmektedir.   Bu bitkinin bütün dünyada 600 kadar türü bulunmaktadır, bunlardan bazıları  sadece yurdumuzda yetişmektedir.  Çok yıllık ve otsu olan bu bitkilerin ortak  özelliği,  çiçeklerinin kurutulduktan sonra da şeklinin ve renginin bozulmadan uzun süre ayni kalabilmesidir. Ancak bunun için,   kurutma şeklinin ve zamanın  doğru seçilmesi  gerekir.

Anavatanı Avrupa kıtası olan  ölmez çiçek  yurdumuzda da oldukça yaygındır bir bitki cinsidir. Bazıları ise endemik olup,  dünyada sadece yurdumuzda yetişmektedir.  Çok fazla yöresl adı vardır.  Bunlardan bazıları çöyledir;  Altın çiçek, Altın otu, Mantuvar otu, Yayla çiçeği, Herdemtaze, Solmaz çiçek, Güneş çiçeği, Güve otu, Uludağ çiçeği, Kudama, Arı çiçeği, Yahudi otu, Duduye,  Sarı kedi ayağı ......vs.

Bu bitkilerin çiçekleri sarı renklidir,  küçük küreler halinde ve  şemsiye gibi bir yapı oluştururlar.  Keskin ve güzel kokuludurlar. Az da olsa beyaz, turuncu ve kırmızı renkli çiçek açan çeşitlerine de rastlanır. Yaprakları, gövdesi gri renkli ve  yünlü gibidir.

Altın çiçek. ( Dilek Yarımadası / Aydın )
Geçen yıl bahçeme  diktiğim altın otu çiçeği.
Bir adı da Altın otu olan ölmez çiçek. 

Ölmez çiçek güneşli yerleri ve taşlık toprakları sever. Kümeler oluşturarak yetişir.  Soğuğa, sıcağa ve kuraklığa dayanıklıdır.
Kurutulmuşu   uzun süre bozulmadan durabilir. Ayni zamanda şifalı bir bitkidir. Eskiden bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Güveye karşı kullanılır, bu nedenle 'Güve otu' da denir. Bazı türlerinden boya ve esans  elde edilmektedir.
Ölmez çiçek tohumla ve kökten ayırma ile üretilir. Bakım istemez, doğal olarak yetişir.

 Giresun - Sivas yolu üzerinde bulunan Eğribel Geçidi'nde, 'Dudiye'
olarak  da bilinen ölmez çiçek  satan bir genç. 


                                               SOLMAZ ÇİÇEK ( Hikaye )

Gönül ferman dinlemez diye boşuna dememişler. Çoban, davarlarına baktığı ağasının  kızına aşık olur, olmasına da....!  Ağanın  kızını  çobana   vermeye hiç de  niyeti yoktur. 'Davul bile dengi dengine çalar.' der. Ama kızının da çobanda  gönlü olduğunu anlayınca, hemen reddetmez. Davarlarını  otlattığı yayladan, bir  kır çiçeğini, solmadan kızına  getirmesini şart koşar.
Çoban, yayladan topladığı çiçekleri bir bir  getirir. Ama hiçbir çiçek bu kadar  yola dayanamaz, solar.

Sonunda yürümekten ayakları yara olan çoban yataklara düşer. Anasının  yaralarına sürmek için topladığı  sarı renkli bir kır  çiçeğin günlerdir solmadan durduğunu   görünce,  tekrar yola düşer. Köye geldiğinde, çiçek hala  yeni koparılmış kadar  canlı ve tazedir.

Çoban muradına ereken bu yayla çiçeğinin adı  o günden sonra;   'solmaz  çiçek' kalır.
A. Kadir Bekçi

9 yorum:

 1. Çiçekleri onlara yakıştırılan öykülerle vermeniz çok ilginç. O çiçek hakkındaki bilgileri daha anlamlı ve kalıcı kılıyor. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, Makbule hanım..

   Sil
 2. kadir bey selamlar.bu cicegin benim icin cok buyuk manevi degeri var.sizden kurutulmuş bir buyuk demet istesem kargoyla ucretini odemek kosuluyla yollayabilirmisiniz.2 aydır arıyorum.istanbulda yaşıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bende kurutulmuş olarak yok.Bahçemdekiler henüz kurutulacak kadar çok çiçek vermediler.Selamlar,sevgiler.

   Sil
  2. adres verirseniz 1 demet gönderebilirim. isterseniz birkaç ta tohum

   Sil
 3. Bu yayla çiçeği gerçekten de solmadan uzun yıllar tazeliğini koruyabiliyor. 2009 yılında ilk kez gittiğim Erzincan'da, Kemah bölgesinde dağ yürüyüşleri yapmıştık...ve orada pek çok sayısız endemik bitki ile karşılaşmış yukarıda sözünü ettiğiniz 'solmaz çiçekleri'ni de toplamış aynı fotoğraftaki gibi ters bir biçimde sarkıtarak kurutmuştum. Aslında çiçeklerin kendi doğası kuru ve soğuğa dayanıklı. Ve inanın 2009 yılından bu yana bu çiçekler halâ ilk günkü tazeliğini koruyorlar. Ve paylaştığınız öykü, 'ölmez çiçeğe' öylesine denk düşmüş ki!..bu çiçeğin söylenegelen diğer isimlerini gölgede bırakmış. Bitkilere dair aydınlatıcı bilgilerle dolu ve doğal hayata verdiğiniz bu değer adına teşekkür ederim. Esenlikle...


  Not: Doğu Ekspresi ile gerçekleştirmiş olduğumuz bir dizi belgesel çekimlerimiz ve dumanlı dağlara yürüyüşlerimize dair yazılarımıza bakmak isterseniz;
  * http://izlerveyansimalar.blogspot.com.tr/2009/07/dogu-ekspresi-ile-keyifli-bir-yolculuk.html
  * http://izlerveyansimalar.blogspot.com.tr/2009/07/dumanl-daglar.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 'Solmaz çiçek' hakkındaki güzel paylaşımınız ve değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.Blogunuzu zevkle takip ediyorum.Sevgiler.

   Sil
 4. iyi günler. acaba tozlarının ya da tüylerinin dökülmemesi için uygulayabileceğimiz bir yöntem var mı? çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaş iken saç spreyi sıkarak kurutabilirsiniz.

   Sil