15 Eylül 2014

JAPON GÜLÜ ( Hibiscus rosa-siensis )

Japon gülü ( Hibiscus rosa-siensis )
Japon  gülü ( Hibiscus rosa-sinensis ), herdem yeşil bir çalıdır,anavatanı Çin ve Hindistan'dır.Asıl adı Çin gülü olmasına rağmen ( Siensis; Çin'den gelme demektir. ),nedense yurdumuzda  Japon gülü denmektedir. Ağaç hatmi ( Hibiscus syriacus ) ile yakın akrabadırlar.

Ebegümecigiller ( Malvaceae )  ailesinin hibiscus cinsinden olan bu bitkilerin 300 kadar doğal türü ve çok sayıda kültür çeşidi  vardır. Süs bitkisi olarak yetiştirilen Hibiscus-rosa-sinensis, melez bir türdür.

Japon gülleri,yazın ve sonbaharda, kırmızı,beyaz,pembe ve sarı renklerde, parlak ve trompet  şeklinde gösterişli çiçekler açarlar.Ağaç hatmi gibi katmerli çiçek açanlarda yetiştirilmiştir. Erkek ve dişi organları taç yaprakların arasından dışarıya doğru uzanır.Yaprakları yeşil renkli  ve parlaktır.

Ilıman iklimlerde yetişen Japon gülü  yarı güneşli yerleri ve  humusça zengin, nemli,geçirgen toprakları sever.Suyu çok sever,ancak dibinde birikmemesi gerekir,aksi takdirde köklerini çürütür.Kuraklığa   ve soğuğu karşı dayanıksızdır. Çiçek açtıktan sonra dalları budanarak yeniden filizlenip   çiçek açması sağlanır.

Akdeniz ve ege bölgelerinde bahçelerde yetişen Japon gülü diğer bölgelerimizde saksıda yetiştirilerek ,kışın içeri alınması gerekmektedir.

Japon gülü, çelikten  ve tohumdan üretilir.Fazla bakım istemez,kolay yetişen, gösterişli bir çiçektir.

Japon gülü çiçekleri


Katmerli japon gülü çiçeği


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder