6 Eylül 2014

MEKSİKA PETUNYASI ( Mexican petunia / Ruellia )

Meksika petunyası çiçeği'nin  genel görünümü.

Meksika petunyası ( ruellia  brittonia ),  ayıpençesigiller ( acanthaceae ) familyasından, çiçekli,yaprak dökmeyen, yarı çalı formlu bir süs bitkisidir.  Anavatanı,  Meksika ve Güney Amerika'nın ılıman iklim görülen yerleridir.

Bu çiçeğin cins adı olan  'Ruellia',  Fransız botanikçi Jean de la Ruellia'nın adından esinlenilerek verilmiştir.
Meksika petunyasının gövdesi mor renkli ve boğumludur, hızlı ve dikine  büyür. Yapraklarının ucu mızrak gibi sivri olur. Trompet şeklindeki çiçekleri mor, beyaz, pembe renklerde olup  petunya ( petunia )  çiçeğine benzer. Bu nedenle ruellia brittoniana, bütün dünyada  Meksika petunyası ( Mexican petunia ) olarak tanınır.  Bir adı da  'mor sağanak ' dır.
Çiçekleri birbirine çok  benzeyen ruellia ve petunia, akraba değildirler.   Petunya  ( petunia ), patlıcangiller familyasından olup otsu bir bitkidir.

Pembe çiçekli bodur meksika petunyası  ( Ruellia brittoniana  'Rosa' )

Meksika petunyası yaz boyu  çiçek açar. Ancak çiçeklerinin ömrü bir gündür. Güneşli, humusça zengin nemli ve drenajı iyi olan  toprakları sever. Gölge yerlerde çiçek açmaz. Kışın soğuk geçen yerlerde, gövde tamamen kesilerek malçlama yapmak gerekir.  Çok hızlı büyür ve çiçek açar,  yayılıcıdır.
Meksika petunyası yetiştirilmesi son derece kolay bir çiçektir, fazla bakım istemez. Hem bahçede, hem saksıda yetişir.   Pembe ve beyaz çiçek açan  bodur çeşitleri,  saksı çiçeği olarak  yetiştirilir.  Çelikle, kökten bölerek ve tohumdan çoğaltılır.

Meksika petunyası ( ruellia  ) çiçekleri.

Meksika petunyası çiçeği ( Ruellia britonia )
Meksika petunyası çiçeği ( Mexican petunia )
Meksika petunyası ( Ruellia simpleks ) kelebek ve arılarında sevdiği bir çiçektir.
Bir adı da 'mor sağanak' olan  meksika petunyası çiçeği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder