26 Şubat 2015

NERGİS ZAMBAĞI ( Amarillis )

Nergis zambağı ( Hippeastrum reginae )
Nergis zambakları  soğanlı ve otsu  bitkilerdir. Bu nedenle de  çoğu zaman  zambakgiller ( liliaceae ) familyasından olduğu  sanılır.
Nergisgiller ( amaryllideae ) familyasının 'amaryllis' ya da 'hippeastrum' cinsinden olan bu bitkilerin çok sayıda doğal ve  kültür türü vardır. Ana vatanı Güney Amerika ( hippeastrum ) ve Güney Afrika (amaryllis ) dır.
Tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişir. Nergis zambağı; Amarillis ( amaryllis ), çoban çiçeği, süvari yıldızı, şövalye yıldızı, güzel hatun çiçeği gibi  adlarla da bilinmektedir.

Nergis zambağı ( Hippeastrum )

Nergis zambağı, lale gibi Hollandalılar tarafından ıslah edilmiş ve  dünyaya tanıtılmıştır. Daha çok saksıda yetiştirilir,  ılıman iklim görülen yerlerde park ve  bahçelere dikilmektedir.

Nergis zambakları yılda bir kez, ilkbahar veya  yazın  çiçek açar. Her soğandan büyüklüğüne göre 2-4 sap çıkar ve kollara ayrılır, çiçeklerini  şemsiye şeklinde ki bu yapı üzerinde açar. Huni şeklinde ki çiçekleri; beyaz, kırmızı, pembe, turuncu renklerde olup  son derece gösterişlidir. Ebruli ve katmerli çiçek açan  türleri de üretilmiştir, bazıları  ise kokuludur. Şerit şeklindeki yaprakları etlidir, kışın kurur. Uzun ömürlü olduğu için kesme çiçek olarak da değerlendirilir.

Amarillis fazla bakım istemez, kolay yetiştirilir. Gübreli toprakları ve güneşli ya da yarı gölge  yerleri sever. Dikilen soğanların üçte birinin toprak dışında olması ve bu kısmının  ıslak tutulmaması gerekir. Saksıda ise,  çiçek açtıktan sonra gölge yerlere alınarak daha uzun süre dayanması sağlanabilir.

Nergis zambağı soğanla üretilir, tohumdan bitenler  3-4 yıl sonra çiçek açar. Bu nedenle, tohumdan üretime  yeni türler elde etmek ( melez ) ya da fazla üretim yapmak  için baş vurulur. Soğan alırken iri olmasına dikkat etmek gerekir.

Bir adı çoban çiçeği olan  amaryllis .
Nergis zambağı, Güzel hatun çiçeği ( Amaryllis belladonna )

4 yorum:

 1. Kırmızı zambak diye bildiğimiz bu çiçeği çok severim. Rahmetli anneannem büyük teneke saksılarda yetiştirirdi. Şimdi farklı versiyonlarını görüyorum ama sanırım onlar kadar dayanıklı değiller. Galiba soğanlarını dikme zamanı geldi. Çiçekçilere bir bakayım, bulabilirsem almak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akdeniz iklimi görülen yerler için güzel bir bahçe çiçeği sayılır.Kışın soğanlarını sökme istemiyor.Piyasadakilerin çoğu kültür türleri.Soğanların sap kısmını gömmeyiniz.

   Sil
 2. kırmızı olani nerden bulabilirim.lütfen yardımcı olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.sakaryabotanik.com/Products.asp?StokId=11&title=amaryllis-red-lion-coban-cicegi-amaryllidaceae

   Sil