17 Şubat 2015

GÜZELLİK ÇALISI / ABELYA

Güzellik çalısı ( Abelia x grandiflora )
Halk arasında daha çok 'güzellik çalısı' olarak tanınan abelya'nın ( abelia ) otuz kadar türü vardır.   Anavatanı Çin olan bu bitkiler  hanımeligiller ( caprifoliaceae ) familyasına mensuptur. Bitkinin cins adı, doğabilimci Clarke Abel'e izafeten verilmiştir.
Çalı formunda  olan  abelya ılıman iklimlerde yaprağını dökmez. Parlak yeşil renkli yaprakları sonbaharda kırmızıya döner ve bitkiye ayrı bir güzellik kazandırır.

Abelya çiçeğine   kelebek ve arıları kendine  çektiği için
 'kelebek çalısı' da denmektedir.

En çok sevilen ve yetiştirilen 'abelia grandiflora',  melez bir türdür. Sürgünlerin ucunda, küçük çan şeklinde pembemsi beyaz ve hafif kokulu çiçekler açar. Haziran ayından başlayan çiçeklenme dönemi eylüle kadar sürer.

Abelya en iyi ılıman iklimlerde yetişir. Ancak soğuğa, sıcağa ve tuzluluğa da dayanıklıdır. Humusça zengin,  nemli toprakları ve  güneşli ya da  yarı gölge yerleri sever. Kelebek ve arıları kendine çeker. Bu nedenle  'kelebek çalısı' da denir. Bazı türleri alaca yapraklı ve bodurdur.

Abelya yetiştirilmesi kolay bir çiçektir, fazla bakım istemez. Park ve bahçeler için ideal bir bitkidir, budanarak şekil verilebilir. Çelikle ve tohumdan üretilir.

3 yorum:

 1. Bir yıl önce şehrin göbeğinden köye gelip yerleşince bitkilere olan merakım daha da arttı. Özellikle evimin yakınlarındaki ormanda keşfettiğim harika çalımsı bitkilere hayranım. Örneğin pürenler, develikler, Bu bitkiyi de çok beğendim. Keşke bulabilsem de baçemde yetiştirebilsem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Öğretmenim,
   Bitkilerle uğraşmak çok zevkli ve güzel bir uğraş,insanı stresten uzaklaştırıp mutlu ediyor. Doğayı korumak için çoçuklaımıza ve çevremizede örnek olmamız gerekir. Abelya bahçe için güzel bir çiçek,soğuğa da dayanıklı ( -15 ), çelikle yetiştirebilirsiniz,çiçekcilerde de bulunuyor.Selamlar,sevgiler.

   Sil
  2. Bilgi için teşekkür ederim. Bitki tohumu aldığım bir site var. Orada buldum. Bizden de selamlar, sevgiler.

   Sil