28 Ekim 2016

GAURA ( Uçuşan Kelebekler )

Gaura / gavura bitkisinin genel görünümü
Gaura ya da gavura  çalı formunda  oldukça yaygın bir süs bitkisidir. Yirmi kadar türü vardır. Kuzey Amerka'nın bazı eyaletlerinde ( Teksas, Louisana ) doğal olarak yetişmektedir. Gaura, bitkinin eski cinsinin adıdır. Yeni cinsi  'oenothera'  olarak değişmiştir. Yakıotugiller ( Onagraceae )  familyasındandır. Ülkemizde daha çok Oenothera lindheimeri ( gaura lindheimeri ) türü ve çeşitleri yetiştirilmektedir.
Halk arasındaki adı  'Uçuşan kelebekler' dir.

Gaura bitkisinin  dört taç yapraklı çiçeği
Kuraklığa dayanıklı bitkiler arasında yer alan gaura, kışın yapraklarını döker. Pembe ve beyaz renkli çiçekleri uçuşan kelebekleri andırır, kokusuzdur. İlkbahardan başlayarak kışa kadar çiçek açar. Daha çok park ve bahçelere, sınır bitkisi olarak dikilir. Balkonlarda, saksıda da yetiştirilmektedir.

Pembe ve beyaz çiçekli gaura çiçekleri
Gaura tam bir  Akdeniz iklimi  bitkisidir. Tam güneşli ya da yarı gölge yerlere dikilmelidir. Kuraklığa dayanıklı olmasına rağmen suyu çok sever. Toprağının kumlu, geçirgen ve verimli olmasını tercih eder. Soğuğa karşı dayanıklıdır. Çiçek açtıktan sonra kısa, sonbahar da ise derin budanmalıdır.

Gaura üretilmesi en kolay olan çiçeklerden  biridir. Çelikten çok kolay ürer ve hızla gelişerek  bir kaç ay içinde çiçek açmaya başlar. Park ve bahçelerden koparacağınız küçük bir filizden rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Yerini seçerken bol güneş almasına dikkat ediniz, aksi takdirde çiçek açmaz.

Gaura çiçekleri (Oenothera lindheimeri )

Pembe çiçekli gaura

Beyaz çiçekli gaura

Gaura çiçeği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder