24 Aralık 2013

PARFÜM KOKULU BİR ÇİÇEK / SÜMBÜLTEBER

Sümbülteber çiçeği
Bazı çiçekler vardır ki çok iyi tanırız ama adını bilmeyiz, bazılarının  adlarını ise  sıkça duyduğumuz halde görsek tanımayız. Sümbülteber de bunlardan ikincisine girmektedir. Çok güzel kokusu olan  bu  çiçeğin esansının  kozmetik ve parfümeri sanayinde kullanılması adının çok duyulmasına neden olmuştur.

Benimde bu çiçeği tanıman tamamen tesadüfen oldu. Satın aldığım sümbül soğanlarının arasına bir tane  karışmış. İlk yıl çiçek açmadı, ikinci yıl çok güzel ve kokulu çiçekler açınca ne olduğunu merak ettim ve sümbülteber olduğunu öğrendim.

Gelin bu nadide çiçeği biraz daha yakından tanıyalım. Belki siz de bu güzel çiçeği  yetiştirmek istersiniz, tabi soğanını bulabilirseniz.

Turgut Uyar'ın aşağıdaki  mısralarından sümbülteberin eskiden yurdumuzda, kırlarda  doğal olarak papatya gibi bol olarak yetiştiği anlaşılıyor.
Bazı bitki  forumlarında İzmir'in dağlarında bu çiçeğin  yetiştiğinden söz ediliyor. Ancak ben gezdiğim yerlerde  rastlamadım.
Ne yazık ki bu gidişle sümbülteber gibi  bazı çiçeklerimizi çoçuklarımız ancak resimlerde görebileceğe  benziyor.

Sümbülteber, soğanları   yurt dışına çıkarılması yasak olan, koruma altındaki  bitkilerimiz arasında yer almaktadır. Bu konuda toplum olarak daha duyarlı olmamız ve doğayı korumaya yardımcı olmamız gerekmektedir.

            KIRLARDAN GELİYORLAR

Kırlardan geliyorlar ellerinde sümbülteber
Elbette kırlardan kırlardan gelecekler
Başka türlü nasıl güzeleşir bu akşamüstleri
Söyleyin nasıl dayanılır dükkanlara depolara
Bu katran kokusu başka türlü nasıl geçer.
                                                              Turgut Uyar

Sümbülteber ( Polianthes tuberosa )
Bilimsel adı Polianthes tuberosa olan sümbülteber asparagaceae / kuşkonmazgiller  familyasından çok yıllık ve soğanlı bir bitkidir. Anavatanı Meksika ve Güney Amerika'dır. Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişmektedir.

Şerit şeklinde yaprakları olan sümbülteber  tomurcukları glayöl gibi uzun bir sap üzerinde yer alır. Alttaki tomurcuklarından itibaren çiçek açmaya başlar, bu nedenle tohum elde etmek istenmiyorsa   solanları koparmak gerekmektedir.  Yaz aylarından itibaren  çiçek açmaya başlar ve kışa kadar sürer.
Sümbülteber  çiçekleri, beyaz renkli, katmerli, ve  çok güzel kokulu olur. Doğal olarak yetişenlerin çiçekleri yalınkattır.

Sümbülteber çiçeklerinin  uzun ömürlü  olmasından dolayı  daha çok kesme çiçek olarak seralarda yetiştirilmektedir. Esansı ise  kozmetik ve parfümeri sanayinde kullanılmaktadır.
200 gr. sümbülteber esansı bir ton tomurcuktan elde edilmekteymiş. Bu nedenle en pahalı  parfümler arasında yer almaktadır.

Gübreli, kumlu ve süzek  toprakları seven sümbülteber soğanla üretilmektedir. Fazla sulama ve geçirgen olmayan topraklar  soğanlarının çürümesine neden olmaktadır. Kıyı bölgelerimizde kışın  soğanlarını sökmeye gerek yoktur.

( Bu yazı son olarak 18. 08, 2015 tarihinde güncellenmiştir.)

13 yorum:

 1. İç açan bir yazı ve hoş fotoğraflar.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim Ali Bey Selamlar.

  YanıtlaSil
 3. Güzel makale emeğiniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. Çiçek sepetim ve İnternet girişimcisi'ne güzel yorumları için teşekkür ederim.Selamlar.

   Sil
 5. Elinize sağlık bilgilendik

  YanıtlaSil
 6. Biz bu Çiçeği üretiyoruz arkadaslar.Bilgi icin mevlutdag@hotmail.com

  YanıtlaSil
 7. bvlagri black oriente konu olan çiçek müthiş bir koku.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu geç yayınlandığı için kusura bakmayınız. Yeni fark ettim.Adınızı yazarsanız memnun olurum. Sevgiyle kalınız.

   Sil
 8. Sonunda bir tane soğan edindim çok severim çocukluğumun çiçeği çok yetiştirmişik yeniden kavuştuğun için çok mutluyum inşallah üretirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de mutlu oldum, çiçek seven herkese selam olsun.

   Sil