24 Ekim 2016

CENNET ÇALISI ( Nandina Domestica )

Bir adı da cennet bambusu olan cennet çalısı dekoratif bir bitkidir.
Anavatanı Çin, Japonya ve Hindistan  olan cennet çalısı ( Nandina domestica ), karamukgiller ( berberidaceae ) familyasından olup, çok sevilen bir süs bitkisidir. Cinsinin tek türüdür.
Bitkinin asıl adı olan 'nandina', Japonca adından ( nanten )  uyarlanmıştır. Yaprakları ve gövdesi bambuya benzediği için, bir adı da  'cennet bambusu' dur. Ancak bu bitkinin  bambu ile herhangi bir akrabalığı yoktur. Çok sayıda kültür türü ve çeşidi üretilmiştir.

Cennet çalısı, genel olarak yapraklarını dökmez. ilkbaharda küçük, yıldız şeklinde, beyazımsı çiçekler açar. Yaprakları her mevsimde başka bir renge bürünür. İlk açtığı zaman bronz renkli olan yaprakları daha sonra yeşile, sonbahar ve kış aylarında ise, turuncu ve kırmızıya dönerek bir renk cümbüşü oluşturur.
Nandina domestica daha çok, sonbahar ve kış aylarında kırmızı bir renk alan ve uzun süre bitki üzerinde kalan dekoratif  meyveleri için yetiştirilir. Meyveleri zehirli sayıldığı için yenmez, kuşlar için kışın  önemli bir besin kaynağı oluşturur.

Cennet çalısı ( Nandina domestica )
Çiçek tomurcukları
Cennet çalısı, hem bahçede,  hemde  saksıda  yetiştirilebilir. Ilıman iklim bitkisi olmasına rağmen, sıcağa ve soğuğa son derece dayanıklıdır. Çok soğuk geçen yerlerde kışın yaprağını döker. Güneşli ya da yarıgölge yerlere dikilebilir. Süzek, humusça zengin, nemli toprakları daha çok sever.
Fazla bakım istemeyen nandina domestica, çelikten ve tohumdan üretilir.

Cennet çalısı ( Nandina domestica ), çiçeği
Cennet çalısı ya da cennet bambusu ( Nandina domestica )
Nandina domestica ve kızaran yaprakları
Cennet çalısı ve henüz olgunlaşmamış meyveleri.
Cennet çalısı bitkisinin  genel görünümü.
Cennet çalısının yaprakları  sonbaharda  kırmızı bir renk alır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder