12 Ekim 2016

BAHÇEMİN YENİ GÖZDESİ & NATAL ERİĞİ

Natal eriği ve olgunlaşmış meyvesi
Bugün, bu yıl bahçeme dikmiş olduğum  tropikal bir meyveden söz etmek istiyorum. Adı natal eriği (carissa macrocorpa ya da carissa grandiflora), zakkumgiller ( apocynaceae ) familyasından. Yani, bildiğimiz erik türleri ile bir alakası yok, sadece şekli eriğe benziyor.

Anavatanı Güney Afrika ( Natal eyaleti ) olan natal eriği, ılıman iklimlerde yetişiyor. Hem meyve , hem süs bitkisi olarak ( daha çok çit bitkisi olarak )  yetiştiriliyor,  bonsai yapmaya da uygun.

Natal eriği,  yılın her mevsimin de çiçek açıp meyve verebilen  ilginç bir bitki.
 Yıldız şeklindeki çiçekleri ayni zamanda yasemin gibi  güzel kokulu. Bazı çeşitleri pembe çiçek açarmış.
Natal eriği, çalı formunda, dikenli, yapraklarını dökmüyor, herdem yeşil. Yıldız şeklindeki beyaz çiçekleri yasemine benziyor, güzel kokulu. Bu nedenle, halk arasında  'sürünen  yasemin' de deniyor. Bir adı da  doğuş eriği.

Natal eriğinin yumurta şeklindeki meyveleri olgunlaştığında kırmızı bir renk almaktadır. Taze olarak yenebiliyor, üzümsü, tadı hafif mayhoş, jölesi, reçeli, turşusu da olurmuş. Bu bitkinin en güzel yanı, uygun ortamlarda, yıl boyunca çiçek açıp meyve verebilmesidir.

Kuraklığa, rüzgara ve tuzluluğa dayanıklı bir bitki olan natal eriği,  dona karşı hassastır. Bu nedenle, kışın soğuk geçen yerlerde saksıda yetiştirmek gerekiyor. Toprak konusunda seçici olmamakla birlikte, geçirgen, kumlu  toprakları ve aydınlık yerleri seviyor.  Özellikle deniz kıyıları için uygun bir bitki. Budanarak istenilen şekil verilebiliyor. Zaten dalları bir garip, adeta  yerde sürünüyor, ben ilk gördüğümde kapari sanmıştım. Sık, sık budamak gerekiyor.

Natal eriği dikenli bir bitki. Ancak çatallı olan dikenleri
 fazla sert değil ve yapraklarının altın da fark edilmiyor.
Natal eriği,  tohumdan ve çelikten yetiştirilmektedir. Suya konan çelikler çok kolay kök veriyor. Tek evcikli olduğundan kendi kendini döllüyor. Bu nedenle tek olarak  dikmekte bir sorun olmuyor.
Pazarlarda satılmayan bu meyveyi  seveceğinizi umuyorum.
Fidanlarını internet üzerinden temin edebilirsiniz, pahalı değil.

( Yararlandığım kaynaklar: Vikipedi  )

2 yorum:

  1. meyvelerinden çekirdeğini çıkarıp reçel yaptık çokda lezzetli oldu.denemeye devam.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok güzel, afiyetle yiyiniz. Ben üzgünüm, kışın natal eriğim kurudu, tekrar almak istiyorum. Sevgiyle kalınız Baki Bey.

      Sil