26 Mayıs 2010

ŞEBBOY ÇİÇEKLERİ

Şebboy, Farsça  'gece kokusu ' demektir. ( Matthiola incana )
Şebboy, bütün  dünyada yetiştirilen en  popüler çiçeklerden biridir. Yurdumuzda da eskiden beri yetiştirilmektedir. Bu çiçeğin en önemli özelliği çok güzel kokulu olmasıdır, nitekim şebboy, Farsça 'gece kokusu' demektir. Bu nedenle şebboy çiçeğine  halk arasında  'anakokusu' da  denir, parfüm yapımında da  kullanılır.

Turpgiller ( brassicaceae ) familyasından, iki yıllık otsu bir bitki cinsi olan  şebboy tek bir cinsten değildir.  Çok sayıda  doğal ve kültür türleri  ve melezleri  bulunmaktadır.Yazın, değişik renklerde, yalın kat ve katmerli çiçek açarlar. Hem bahçede, hemde saksıda yetişir, bodur çeşitleri de yetiştirilmiştir.

Güneşli yerleri ve humusça zengin toprakları seven şebboy çiçeği fazla  sıcaktan hoşlanmaz, soğuğa karşı,  türüne göre değişmekle birlikte oldukça  dayanıklıdırlar.
Şebboy, yetiştirilmesi kolay bir çiçektir, fazla bakım istemez, çelikle ve tohumdan üretilir.Yalın kat çiçek açanların  sadece  tohumu olur.

Bizim şebboy olarak adlandırdığımız  çiçekler,  aslında cinsleri farklı iki ayrı  bitkidir. Ancak, ülkemizde bu çiçekler için  genel olarak ayni ad ( şebboy )  kullanılmaktadır.
Şimdi,  ayrı cinslerden olan ve süs bitkisi olarak yetiştirilen bu şebboy çiçeklerini biraz daha yakından tanıyalım.

Sarı şebboy ( Cheiranthus cheiri ya da Erysimum cheiri )

Sarı şebboy ( Erysimum cheiri / cheiranthus cheiri )
Duvar çiçeği / Sarı şebboy ( Erysimum cheiri )  cinsi şebboy
Erysimum cinsi şebboy çiçekleri çalı formunda olup
genel olarak yalın kat çiçek açarlar.
1- Duvar çiçeği cinsi şebboy - Sarı şebboy - Adi şebboy ( erysimum cheiri ya da cheiranthus cheiri ):  Bu cinsten olan  şebboy çiçeklerinin yaprakları parlak  ve yeşil renklidir.  İki yıllık olan bu bitkiler yarı çalı formundadır, dalları kısadır. Yalın katlı, sarı, sarı-kahverengi, kırmızı, pembe, mor ve beyaz renklerde ve  güzel kokulu  çiçekler açarlar.  Soğuğa dayanıklıdırlar, tohumla ve çelikle üretilir.

Şebboy çiçeği  ( Matthiola incana ) .
2 - Bahçe şebboyu ( Matthiola incana ):   Bu cinsten olan şebboy çiçekleri daha yaygındır. Yaprakları gri renkli, etli ve tüylü olur.
Tek gövdeli  olan bahçe şebboylarının  çoğu  katmerli çiçekli olur.   Mavi, kırmızı, pembe, mor ve beyaz renkli olan çiçekleri çok  güzel kokuludur. Türkiye'de doğal olarak da yetişir, tohumla üretilir.

( Bu sayfa son olarak  28. 03. 2017  tarihinde güncellenmiştir.)

Şebboy ( Matthiola incana ), 

Bahçe şebboyu ( matthiola incana ) 
Pembe çiçekli şebboy çiçeği( matthiola incana )
Sarı çiçekli şebboy çiçeği ( matthiola incana )
Beyaz çiçekli bahçe şebboyu ( matthiola incana )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder