26 Mayıs 2010

ŞEBBOY ÇİÇEKLERİ

Şebboy, Farsça  'gece kokusu ' demektir.
Şebboy, bütün  dünyada yetiştirilen popüler çiçeklerden biridir.Yurdumuzda da bir çok türü  eskiden beri yetiştirilmektedir. Bu çiçeğin en önemli özelliği çok güzel kokulu olmasıdır, nitekim şebboy Farsça  'gece kokusu' demektir. Bu çiçeğe çok güzel koktuğu için halk arasında  'anakokusu' denir, parfüm yapımında kullanılır.

Turpgiller ( brassicaceae ) familyasından iki yıllık otsu bir bitki olan şebboyun çok sayıda  doğal ve kültür türü ve melez çeşitleri bulunmaktadır.Yazın, değişik renklerde, yalın kat ve katmerli çiçek açar, hem bahçede, hemde saksıda yetişir, bodur çeşitleride yetiştirilmiştir.

Güneşli yerleri ve humusça zengin toprakları seven şebboy çiçeği sıcaktan hoşlanmaz, soğuğa karşı türüne göre değişmekle birlikte oldukça  dayanıklıdır.
Şebboy yetiştirilmesi kolay bir çiçektir, fazla bakım istemez, çelikle ve tohumdan üretilir.Yalın kat çiçek açanların tohumu olur.

Bizim şebboy olarak adlandırdığımız  çiçekler aslında  iki ayrı bitkidir. Bu nedenle şebboy olarak araştırıldığı zaman bilimsel adları ayrı iki  çiçek çıkmaktadır.

Sarı şebboy ( Erysimum cheiri / cheiranthus cheiri )
Duvar çiçeği ( Erysimum )  cinsi şebboy
Erysimum cinsi şebboy çiçekleri çalı formunda olup genel olarak yalın kat çiçek açarlar.
1- Duvar çiçeği cinsi şebboy - Sarı şebboy - Adi şebboy ( erysimum cheiri ya da cheiranthus cheiri ):  Bu cinsten olan  şebboy çiçeklerinin yaprakları parlak  ve yeşil renklidir. İki yıllık olan bu bitkiler yarı çalı formundadır, dalları kısadır. Yalın katlı, sarı, sarı-kahverengi, kırmızı, pembe, mor ve beyaz renklerde güzel kokulu  çiçekleri vardır. Soğuğa dayanıklıdırlar, tohumla ve çelikle üretilir.

Matthiola incana  .
2 - Bahçe şebboyu ( Matthiola incana ):   Daha yaygın olan bu cinsten olan  şebboy çiçeklerinin   yaprakları gri renkli, etli ve tüylü olur.
Tek gövdeli  olan bahçe şebboylarının  genel olarak çiçekleri katmerlidir.  Mavi, kırmızı, pembe, mor ve beyaz renkli olan çiçekleri  güzel kokuludur.Türkiye'de doğal olarak da yetişir, tohumla üretilir.

( Bu sayfa son olarak 24. 02. 2016 tarihinde güncellenmiştir.)

Bahçe şebboyu ( matthiola incana ) 
Pembe çiçekli şebboy çiçeği( matthiola incana )
Sarı çiçekli şebboy çiçeği ( matthiola incana )
Beyaz çiçekli bahçe şebboyu ( matthiola incana )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder