27 Haziran 2012

SEMİZOTU YAPRAKLI İPEK ÇİÇEĞİ ( Portulaca yubi )

Semizotu yapraklı ipek çiçeği ( Portulaca yubi )
Çoğumuzun sevdiği bir sebze olan semizotu, yeşil yaprakları ve sarı çiçekleri olan bir bitkidir. Kültür olarak yetiştirildiği gibi, yol kenarlarında, bahçelerde doğal olarak da  yetişmektedir. Semizotu ayni zamanda içinde  en fazla omega - 3  içeren bitkidir, bu nedenle çok faydalıdır. Semizotugiller ( portulacaceae ) familyasının oleracea cinsindendir.

Dikkat etmişseniz, semizotu bitkisinin  ( portulaca oleracea  ) sarı renkli olan  çiçekleri küçük ve gösterişsizdir. Süs bitkisi olarak yetiştirilmez.
Semizotu çiçeği ( portulaca yubi )  ise melez bir türdür, çiçekleri çok güzeldir. Kısaca Yubi de denir.
Semizotu ile ipek çiçeği'nin ( portulaca grandiflora )  melezi olan bu bitkinin yaprakları semizotuna, çiçekleri ise ipek çiçeğine benzemektedir.

Semizotu çiçeğinin yetiştirilmesi ipek çiçeği ( kedi tırnağı )  gibidir, fazla bakım istemez.   Bol güneşli yerleri ve  nemli toprakları sever. Özellikle asma saksılar da çok güzel görünür. Tohumla   ve çelikle üretilmektedir.

Semizotu yapraklı ipek  çiçekleri ( Portulaca yubi ) :

Semizotu çiçeği ( portulaca yubi ) 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği 
Semizotu yapraklı ipek çiçeği 
Semizotu çiçeği (portulaca yubi )
Yabani semizotu bitkisi  ve çiçeği ( portulaca oleracea)
İpek çiçeği  (portulaca grandiflora)
( Bu yayın son olarak 24.07.2015 tarihinde güncellenmiştir. )

8 yorum:

 1. En lezzetlisi de yabani semizotudur. Pembe açanını hiç görmemiştim.

  İpek çiçeğini çok severim. Aynı familyadan olmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bağışıklık sistemimizin koruyucusu omega-3 bakımından çok zenginmiş.Evet ikiside semizotugiller familyasındanlar.'Semizotu çiçeği' bu iki bitkinin melezi olsa gerek.Selamlar sevgiler.

   Sil
 2. Sayfalarınızı, Hatsumomo' ya bıraktığınız yorumla buldum, izleyeceğim, geri giderek okumaya başladım, okudukça kaçırdıklarıma üzüldüm. Dostlukla!

  YanıtlaSil
 3. Sitemi ziyaret etmeniz ve izlemeniz beni mutlu etti.Umarım hoşuna gider.Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 4. merhaba ..sorumun cevabını bu blogda buldum ve mutluyum..:)katmerli ipek çiçeği tohumu olarak almıştım ancak biraz da ekim süresini geçirmek ve aşırı sulamaktan mı olmalı bilemiyorum,çiçekaçmak yerine bildiğiniz semizotu gibi büyüdü bir saksı dolusu bitki:) bu akşam iftar sofrasında salata bile oldu!önce çekindim yenebilir mi diye,ancak semizotu bu:) iyiki yazmışsınız bu yazıyı..teşekkür ederiz..saygılar..

  d.zehra

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz d.zehra.
   Bitkinizin çiçek açmaması yeterince güneş görmemesinden olabilir.Daha çok güneş alan bir yere koyarsanız açar.Ben bahçeye diktim çok yayıldılar ve bol çiçek açıyorlar.Saygı ve sevgilerimle.

   Sil
 5. çok güzel güneş alıyor ama temmuzun 15 inde diktim..biraz geç oldu diye düşünüyorum ve çok suladım aldı başını gitti:) bahçem var ve bu blogu epeyce okuyacağım sanırım..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bitkilerin çiçek açmaması sıkça rastlanan bir durum,tabi nedenleri de çok çeşitli.Sizinde belirttiğiniz gibi geç dikmiş olduğunuzdan dolayı henüz çiçek açmamış olabilir.Daha çok çiçek açması için fosforlu gübreler kullanabilirsiniz.
   Bitkilerle ilgili bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak beni mutlu ediyor.Umarım yararlı oluyorumdur.Selamlar,sevgiler.

   Sil