7 Ağustos 2013

KOREOPSİS GRANDİFLORA ( Coreopsis )

Bugün size  kolay yetişen, fazla bakım istemeyen bir çiçekten , coreopsis grandiflora'den, diğer bir adı ile 'kum otsu süs bitkisi'nden söz etmek istiyorumum. Ben de bu  çiçeği yeni  tanıdım. Daha çok bahçe çiçeği olarak yetiştirilmektedir.

Latince adı 'coreopsis lanceolata' olan 'kum otsu süs bitkisi' ( coreapsis grandiflora ), papatyagiller ( asteraceae ) familyasının 'otsu bitkiler' cinsini ( coreopsis ) mensup  bir türdür.  Çok yıllık ve  otsu olan bu çiçeğin  anavatanı K. Amerika'dır.
İlkbahar mevsiminde altın sarısı renginde, iri, papatya şeklinde gösterişli çiçekler açar. Öbekler oluşturarak çoğalır, yaprakları mızrak şeklindedir.

Bu çiçeğe ayrıca; 'otsu süs bitkisi lanceolata',  'Tickseed',  'Early sunrise' de denmektedir.

Coreopsis grandiflora ( Coreopsis lanceolata )
Sıcağı seven korapsis grandiflora, soğuğa karşıda oldukca  dayanıklıdır. Güneşli ve yarı gölge yerleri ve humusça zengin,kumlu topraklarda daha çok sevmektedir.

Bu çiçeğin bir başka iyi tarafı da  akşam sefası, kalendula ( aynı sefa ) gibi dökülen tohumlarından her yıl  kendiliğinden bitmesidir. Bahçesine ayıracak çok fazla zamanı olmayanlar bu çiçekten kolayca yetiştirebilirler.
Koreopsis grandiflora,  tohumdan ya da kökten ayırma ile çoğaltılmaktadır.

Koreopsis ( coreopsis )  cinsi başka bir süs bitkisi de  Corapsis Tinctoria ( Kızgözü çiçeği ) dir.

Gönlünüz sevgisiz,bahçeniz çiçeksiz kalmasın, sevgili bitki dostları.

Koreopsis grandiflora kelebek ve böceklerinde çok sevdiği bir çiçektir.
Koreopsis gandifloranın  bir adı da ' Erken sunrise ' dır.
Coreopsis;Okunuşu korapsis 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder