7 Ağustos 2013

KOREOPSİS ( Sarı Kızgözü Çiçeği )

Bir adı da ' Sarı kızgözü çiçeği' olan Coreopsis grandiflora
Bugün size  kolay yetişen, fazla bakım istemeyen bir bahçe  çiçeğinden söz etmek istiyorum. Bilimsel adı  'Coreopsis grandiflora' ya da  'Coreopsis lanceolata' olan bu çiçeğe   yurdumuzda da daha çok cins adı ( Koreopsis / Coreopsis ) ile hitap edilmektedir. Bir adı da  ' Sarı kızgözü' dir. 'Erken sunrise' olarak da bilinir.

Koreopsis,  papatyagiller ( asteraceae ) familyasından olup,  çok yıllık  ve otsu bir  bitkidir. Anavatanı Kuzey Amerika'dır.
İlkbahar mevsiminde altın sarısı renginde, iri, papatya şeklinde, uzun saplı çiçekler açar. Kümeler halinde toplu olarak bulunur.  Yaprakları ince uzun ve  mızrak şeklindedir.

Coreopsis grandiflora  ya da Coreopsis lanceolata 
Koreopsis, kuraklığa, sıcağa ve soğuğa dayanıklı bir bitkidir.  Bu nedenle yurdumuzun bütün bölgelerinde yetişebilir. Sıcak, güneşli  yerleri ve  drenajı iyi, humusça zengin,  kumlu topraklarda daha çok sevmektedir.

Bu çiçeğin  iyi tarafı da,  akşam sefası, kalendula ( aynı sefa ) gibi dökülen tohumlarından kendiliğinden bitmesidir. Ayrıca tohumları kuşlar tarafından da sevilmektedir.  Bahçesine ayıracak çok fazla zamanı olmayanlar  için ideal bir çiçektir diyebilirim.
Koreopsis, tohumdan ya da kökten ayırma ile çoğaltılmaktadır.


Gönlünüz sevgisiz, bahçeniz çiçeksiz kalmasın, sevgili bitki dostlarım.

Sarı kızgözü çiçekleri ( Coreopsis )

Koreopsis / Sarı kızgözü çiçeği

Koreopsis grandiflora kelebek ve böceklerinde çok sevdiği bir çiçektir.
Koreopsis gandifloranın  bir adı da ' Erken sunrise ' dır.
Coreopsis; Okunuşu, Koreopsis ya da korapsis

 Bir başka koreopsis türü süs bitkisi  olan,  Corapsis Tinctoria ( Kızgözü çiçeği ) için tıkla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder