30 Eylül 2011

ALTIN TICKSEED ( Kız gözü çiçeği )

Halk arasındaki bir adı da  'Altın tepside kuru kahve' olan   coreopsis tinctoria

Bir adı da altın tickseed olan  'Coreopsis tinctoria' papatyagiller ( asteraceae ) familyasından olup otsu bir  bitkidir. Anavatanı Kuzey Amerika'dır. Papatyaya benzeyen çiçeklerinin göbeği kahverengi veya kırmızı , taç yaprakları ise sarı renklidir.Yaprakları dereotuna benzer.

Tickseed'lerin bir çok doğal  ve  kültür çeşidi vardır. Halk arasında bu çiçeğe; 'kızgözü',  'altın tepside kuru kahve çiçeği', 'koyungözü' de denir.

Sıcağı ve güneşli  yerleri seven altın tickseed kuraklığa  dayanıklıdır. Dökülen tohumlarından çoğu zaman kendiliğinden  biter, fazla bakım istemez. Kesme çiçek olarak da  kullanılmaktadır.

Bir adı da 'Kızgözü çiçeğini' olan  coreopsis tinctoria 
Coreopsis tinctoria sadece bir süs bitkisi olmayıp ayni zamanda  bir kumaş ve kağıt boya maddesidir. Bu nedenle bir adı da ' Boyalı ticseed ' dir.

Bu cinsten ( coreopsis )  olan  bir başka  süs bitkisi ise; 'coreopsis grandiflora' da denilen 'coreopsis lanceolata' dır.

Sarı kız gözü çiçekleri.

Coreopsis tinctoria / Altın tickseed
Kız gözü ya da koyun gözü çiçeği

4 yorum:

 1. Gürünüşleri çok sıcak; sanırım her bahçenin görmek istediği bir çiçek türü.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Güven
  Bazı çiçekler böcekler vasıtasıyla fonksiyonlarını yerine getirebiliyor.Bunun içinde, güzel görünmek,hoşa giden kokular yaymak ve nektar üretmek gibi faaliyetler yapıyorlar.Kızgözü çiçeği de bunu en iyi yapanlardan biridir.Bu çiçeğin misafirleri hiç eksik olmaz.

  YanıtlaSil
 3. Best regards from Poland! Your blog is great, photos are beautiful. The creation of my own bothanic garden is at this moment only my dream... But thanks to my blog I have a great opportunity to share my passion with other people from the whole world.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Arek
  Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Hayallerinizin gerçekleşmesi dileklerimle.Türkiye'den sevgiler,selamlar.

  YanıtlaSil