25 Haziran 2014

PEYGAMBER ÇİÇEĞİ ( Centaurea )

Peygamber çiçekleri / kültür ( Centaurea cyanus )
Doğadan tanıdığım peygamber çiçeklerini ( centaurea ), ilk defa bu yıl bahçemde de yetiştirdim. Tohumlarını ektikten bir süre sonra çiçek açmaya başladılar. Bu kadar kısa bir zaman da çiçek açacaklarını doğrusu beklemiyordum.

İlginizi çekeceğini umduğum bu güzel çiçeği,  gelin  biraz daha yakından tanıyalım.  Birde ben, bu çiçeğe neden peygamber çiçeği dendiği konusunda hiç bir bilgiye ulaşamadım. Cins adı olan  'centaurea', Yunanca 'şifalı bitkiler' anlamına gelen  'kentauros'  kelimesinden esinlenerek üretilmiştir.
Bu konudaki bilgi ve yorumlarınızı burada  paylaşırsanız ayrıca memnun olurum.

Peygamber çiçeği ( centaura ) tek bir  çiçeğin adı değildir, papatyagiller ( asteraceae ) familyasından, tek ya da iki yıllık, otsu bir bitki  cinsinin ortak adıdır. 500 dolayında türü vardır.  Anayurdu Akdeniz havzasıdır. Bazı türleri  sadece yurdumuzda yetişmektedir, yani endemiktir.

Son yıllarda şehirlerin genişlemesi, mera ve boş arazilerin tarıma açılması, herbisitler (yabani ot ilacı ) gibi nedenlerden dolayı habitatın ( Tüm canlıların doğal olarak içinde yaşadıkları, yetiştikleri çevre.) daralmasıyla bir çok endemik bitkilerimiz gibi peygamber çiçeği türleri de yok olma riski altında kalmıştır.  Bu nedenle, endemik olan bazı peygamber çiçeği türleri mutlaka  koruma altına alınması  gerekmektedir.

Dünyada yalnız Ankara - Gölbaşı - Mogan Gölü  yakınlarında yetişen  ve halk arasında 'yanardöner çiçeği'  adı verilen peygamber çiçeği türü  ( centaurea tchihatcheffii )  bunlardan birisidir. Dünya Doğayı Koruma Birliği ( IUCN ) kreterlerine göre nesli tehlike altındadır. Yine Bern Sözleşmesine göre de  kesin korunan bitki türü listesinde yer almaktadır.

Bu çiçek hakkında daha  geniş bilgi edinmek için linki tıklayabilirsiniz..http://www.ergir.com/sevgi.htm

Çatalca peygamber çiçeği ( centaurea hermannii ),  yine sadece yurdumuzda yetişen  endemik bir türdür ve korunması gerekmektedir.

Doğal olarak yetişen peygamber çiçeklerine halk arasında; mavi kantaron, çakır dikeni, gökbaş....v.b adlar verilmiştir.
Ayrıca peygamber çiçeği şifalı bitkiler arasında yer almaktadır, arıcılık açısından da değerlidir.

Peygamber çiçeğinin ( centaurea cyanus ) çok sayıda  bodur, uzun boylu, katmerli ve değişik renklerde çiçek açan kültür türleri üretilmiştir. Boylu türleri kesme çiçek olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca kurutulduğunda uzun süre bozulmadan kalabilmektedir.

Toprak bakımından seçici olmayan bu çiçek güneşli yerleri sevmektedir, soğuğa ve kuraklığa  dayanıklıdır.
Yetiştirilmesi oldukça kolay olan ve fazla bakım istemeyen peygamber çiçeği tohumdan  üretilmektedir.

Peygamber çiçekleri ( kültür çeşitleri - centaura cyanus )

Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği 
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği ( centaurea )
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçekleri
Doğal olarak yetişen bazı peygamber çiçeği türleri ( Seferihisar  )

Mavi kantaron da denilen bir tür  peygamber çiçeği.
Pembe çiçekli bir tür peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Peygamber çiçeği
Sarı çiçekli bir peygamber çiçeği

6 yorum:

 1. Bizim burada yabanisinden bol bol var. Tek renkliler ve çok dikenliler. Şimdi kurudular.
  Ama bunlar çok güzellermiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Begonvilli Ev,
   Anavatanı Akdeniz havzası olduğu için peygamber çiçeği yurdumuzda da çok yaygın.Ancak yazımda da belirttiğim üzere bazı endemik türleri tehlike altında olup korunması gerekmektedir.Bu konuda ise hepimize görev düşmektedir.Selamlar,sevgiler.

   Sil
 2. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı çiçekler araştırıyordum ben de,
  güzelmiş bunlar...

  YanıtlaSil
 3. En iyi yanı tohum ektikten kısa bir süre çiçek açmaya başlıyor.Karışık renkli tohumlardan ekerseniz daha güzel görünüyor.Zahmetsiz,fazla bakım istemeyen bir çiçek.Selamlar,sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar,Centaurea hermanii,Çatalca peygamber çiçeği'ni nerede bulabileceğim hakkında bilginiz var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce yorumunuzu gec yayınladığım için özür dileri.Blogger'den kaynaklanan bir nedenden yeni farkettim. Adından da anlaşıldığı gibi yurdumuz da sadece İstanbul ve Çatalca taraflarında yetişiyormuş, yani endemik bir bitki. Bir adı da 'Kulindor' olarak belirtilmis ( Türkiye Bitkileri ) Dolayısıyle ancak oralarda bulunabilir. Satılan bir çiçek değil. Sevgiyle kalınız.

   Sil