9 Mayıs 2018

GREVİLYA ÇİÇEKLERİ ( Grevillea )

Grevilya çalısı ( Grevillae rosmarimfolia )

Grevilya ( grevillea ),   bazı türleri süs bitkisi olarak yetiştirilen proteaceae familyasıdan 350 kadar türü olan herdem yeşil,  çalı ve ağaçlardan oluşan bir bitki cinsidir. Anavatanı Avustralya ve Yeni Zelanda'dır.

Ilıman iklimlerde yetişen grevilya güneşli yerleri sever, kuraklığa dayanıklıdır, soğuğa kısmen dayanıklıdır. Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı kısımlarında bahçe  ve çit bitkisi  olarak yetiştirilir. Kış sonundan başlayarak ilkbahar ve yazın çiçek açar.
Nemli , asitli ve geçirimli toprakları sever. Tuzlu sudan  etkilenmez, bu nedenle deniz kıyıları  için  ideal bir süs bitkisidir.
Grevilya tohumla ya çelikle üretilir.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen bazı grevilya  türleri şunlardır.

- Bodur ve sarkıcı grevilya  ( Grevillea lanigera ):  Yumuşak yapraklı,  sarkıcı ve bodur bir türdür. Yer örtücü ve saksı çiçeği olarak  olarak  yetiştirilmeye uygundur.  Çiçekleri pembe -  krem rengindedir. Hafif donlara ve kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. En sevilen grevilla türlerinden biridir.


Bodur ve sarkıcı grevilya ( Grevillea lanigera )

Grevillea  lanigera çiçeği

- Çalı grevilya / Biberiye grevilya  ( Grevillea rosmarinifolia  ): İki metreye kadar boylanabilen bir çalıdır. Yaprakları oldukça sert ve batıcıdır, biberiye benzer. Örümceğe benzeyen kırmızı renkli  çiçek açar. Bir adı da fırça çalısı dır.

Örümcek şeklindeki çalı grevilya çiçeği
Bir adı da biberiye grevillea olan grevillea rosmarimfolia 
Grevillea rosmarimfolia 

-  İpek meşesi /  Fırça ağacı  ( Grevillea robusta ): Hızlı büyüyen yaz - kış yapraklı bir ağaçtır. ( Bu bitkiyi daha önce tanıtmıştım,  burada .)

Gravilya çiçekleri  ( Grevillea rosmarimfolia ):


Grevillea rosmarimfolia 

Grevilya çiçeği / Biberiye grevilya

2 yorum:

  1. Farklı bir çiçek. Emek verilmiş bir çalışma.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim Makbule hanım. İğne yapraklı olduğu için çoğu kimse çam türü sanıyor.Bahçesi olanlar için güzel bir bitki, fazla bakımda istemiyor.

      Sil