18 Nisan 2010

ÇEŞME PAPATYASI ( Argyranthemum )


Çeşme papatyası ( Argyranthemum frutescens ) 
Yurdumuzda daha çok 'çeşme papatyası' adı ile   tanınan  arjirantemum  (argyranthemum),  papatyagiller (asteraceae ) familyasından yarı  çalı formunda  bir bitki cinsidir.  Menşei Kanarya Adaları'dır.

Botanik adı  'argyranthemum frutescens' ya da  'chrysanthemum frutescens'  olan çeşme papatyası'na; margarit, papatya, krizantem, arjirantemum da denmektedir.

Çeşme papatyasının çiçekleri kasımpatına ( krizantem ) benzer. Beyaz, sarı, pembe ve katmerli çiçek açan çok sayıda kültürü de üretilmiştir.  Eskiden  kasımpatı / krizantem ( chrysanthemum  ) türü kabul ediliyormuş.

Bazı çiçekler  yetiştirildiği  ülkelerde ki bir yerin adı ile anılır. Örneğin, 'Argyranthemum frutescens' a Türkiye'de 'çeşme papatyası' denirken, Fransa'da 'paris papatya' denir. İngiltere'de ise bu çiçeğe ;  'margaret papatya' denmektedir.


Ilıman iklimlerde yetişen çeşme papatyası güneşli yerleri ve  geçirimli, nemli toprakları sever. Soğuğa ve kuraklığa kısmen dayanıklıdır. Bahçe çiçeği olmasına rağmen saksıda da yetiştirilir. Sonbahar ve erken ilkbaharda çiçek açar. Çelikle, kökten ayırarak  ve tohumdan üretilir, fazla bakım istemez.

Çeşme papatyaları ( Argyranthemum  ):

Çeşme papatyası / kültür
Argyranthemum frutescens / doğal
Argyranthemum frutescens ( sarı çiçekli )
Argyranthemum frutescens ( pembe çiçekli )
Argyranthemum frutescens ( beyaz çiçekli )
Argyranthemum frutescens ( pembe çiçekli ) 
Argyranthemum frutescens ( sarı çiçekli )
Argyranthemum frutescens ( katmerli )
Argyranthemum frutescens ve arı
Katmerli çiçekli  (Argyranthemum frutescens ) 
( Not: Bu sayfa son olarak 14.04.2016 tarihinde güncellenmiştir. )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder