12 Ağustos 2012

KENEVİR YETİŞTİRMEK NİÇİN YASAKTIR ?

Kenevir ya da  kendir (Cannabis), adını sıkça  duymamıza karşı  hakkında çok da  fazla  bir şey bilmediğimiz, hatta yasak olduğu için tehlikeli  kabul ettiğimiz  bir bitki cinsidir.

Kenevir kelimesi çoğu kez keten ( linum) ile birlikte söylenmektedir ( keten / kenevir).   Bu nedenle bu  bitkiler birbirine karıştırılır, hatta aynı olduğu sanılır. Halbuki, bu bitkiler farklı familyalardan olup birbirine benzemezler.Bu bitkilerin birlikte söylenmesinin nedeni;  ikisinin de liflerinden ve tohumlarından yararlanılmakta olmasından kaynaklanmaktadır.

Keten ve kenevirin kültür bitkisi olarak yetiştirilmeye başlanması, insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak günümüzde çok değerli bu iki bitki eski önemini yitirmiş, hatta kenevir insanlık için baş belası sayılarak yetiştirilmesi büyük ölçüde yasaklanarak kısıtlanmıştır.
Bunun nedeni  biraz araştırıldığında; bu kararların  pekte  gerçekçi  olmadığı, bazı çıkar gruplarından ve siyasi nedenlerden kaynaklandığı kolayca  anlaşılmaktadır.

Tek yıllık ve otsu bir bitki olan kenevir, kenevirgiller (cannabaceae ) familyasına ait, bir çok türü olan bir cins bitkinin ortak adıdır.  Daha çok  yağ ve lif elde edilmektedir. Uyuşturucu bir madde olan esrar ( marijuana ya da marihuana ) ise; bu bitkinin,  'cannabis sativa' ve 'cannabis indica' (Hint keneviri) türlerinin çiçekli kısmından elde edilmektedir.

20. yüzyılda dokuma sanayinde petrole dayalı sentetik elyaf kullanılmasını isteyen bazı çıkar grupları, esrar elde ediliyor gerekçesi ile kenevir üretimine, global yasaklamalar getirtmişlerdir.
Bunu yaparken insan sağlığını ileri süren bu çıkar çevreleri, aynı şekilde zararlı olan tütün konusunda sesiz kalmışlardır.
Organik olarak yetişebilen keten ve kenevir dışlanarak en çok kimyasalların kullanıldığı pamuk tarımı desteklenmiştir.

Doğanın sigortası olan olan ormanlar bütün dünyada hızla azalmaktadır. Bunun dünyamıza getireceği felaketler sanılandan daha korkunç olabilir.
Kağıdın hammaddesi olan selüloz bakımından çok zengin olan kenevir daha çok yetiştirilerek ormanlar korunabilir. Nitekim bir dönüm alandan elde edilecek keten veya kenevir, dört dönümlük bir ormandan elde edilecek kağıdı karşılayabilmektedir.
Üstelik, kenevir, ağaç  gibi uzun bir süre yerine, 4-5 ay gibi kısa bir zamanda  yetişebilmektedir.

Doğaya büyük zarar veren ve doğaya tekrar dönüşümü çok  uzun süren  petrokimya  ürünlerin ( plastik, kumaş, deterjan vs. ) bir kısmı kenevirden üretilebilir.
Tohumlarından elde edilecek yağ  ise, enerji sorununa önemli katkılar sağlayabilir.

Sonuç olarak; çok sayıda yararı olan bu bitkinin  sadece uyuşturucu özelliği öne çıkarılarak yasaklanması ( bazı ülkelerde yetiştirilmesi izine bağlı ), öcü gibi gösterilmesi, hiç de  akıllıca bir karar gibi gözükmüyor. Hemen her yerde yetişebilen , kimyasal ilaç istemeyen bu bitkiden daha çok yararlanılabilir.

Kenevir  bitkisine çoğu yer de kendir denir.
Kenevir bitkisi ( cannabis sativa )


8 yorum:

 1. Düşünmemi sağlayan güzel bir yazı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ali Bey,
   Altenatif ürünler arayan ülkemiz için keten ve kenevir tarımının yeniden gözden geçirilmesinin yararlı olacağına inanıyorum.Selamlar,sevgiler.

   Sil
 2. Ülkemizde bir çok yasak, olayın ehli olmayanları tarafından konulmuştur yada başka ülkeler tarafından dayatılmıştır. Pancar, fındık gibi bitkilere yasak getirilirken mısırdan üretilen glikoz her ürüne katlamalı olarak girmeye devam ediyor. Sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ali Bey,
   Maalesef bende sizin gibi düşünüyorum.Değerli yorumunuz ve ziyaretiniz için teşekkür ederim.Sevgiler,selamlar.

   Sil
 3. bloğunuzu ilgi ile takip ediyorum
  arıcı olduğum için çiçeklar ilgimi çekti
  başarılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Taşkın Bey,
   Bloğumu beğenmenize sevindim.Görüş ve yorumlarınızı beklerim.Sağlıcakla kalın.

   Sil
 4. http://balpetek08.blogspot.com/2009/08/beklenen-cicek.html

  hakkında bilginiz olabilrimi acaba bu çiçeğin ismi nedir
  eylülde açıyor
  selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resim net olmadığı için bir şey söylemek zor.Yalancı akasya olamaz çünkü bu ağaç ilkbaharda çiçek açıyor ve çok yaygın olduğu için tanırsınız..Kral ağacı olarak yurdumuzda tanınan bitkinin esas adı paulownia ( Çin kavağı) arıcıların aradığı bir bitki.Ancak bu bitkide erken çiçek açıyor.Yinede netten bu maddeye bir bakın.Selamlar.

   Sil