26 Ağustos 2012

KUM ZAMBAĞI VE LEBEDOS

Kum zambağı ( pancratium maritimum )

Bugün, iki iki farklı konudan, Lebedos antik kentinden ve kum zambağından  söz etmek istiyorum

Lebedos, MÖ VII. yüzyılda Anadulu'da kurulan 12 İon şehir devletinden biridir, kalıntıları Seferihisar'ın Ürkmez beldesinde, küçük bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Diğer İon şehir devletleri kadar gelişmemiş olan Lebedos, biran önce gün ışığına çıkarılmayı beklemektedir.
Bu konuda daha fazla bilgi için linki tıklayabilirsiniz ; .http://tr.wikipedia.org/wiki/Lebedos

Lebedos'la kum zambağı ( pancratium maritimum ) arasında aslında  doğrudan bir ilişki yok.  Ancak ikisinin de korunmaya ihtiyaçları var.  Yurdumuzun kıyı bölgelerindeki kumsal alanlarda doğal olarak yetişen kum zambakları, son yıllarda sahillerimizde  artan  yapılaşma ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Nesli tehlike altındaki bitkilerimiz arasın da  bulunmaktadır.

Nergisgiller ( amaryllidaceae ) familyasından olan kum zambağı, soğanlı,  beyaz çiçekli ve güzel kokulu bir bitkidir. Tıbbi bakımdan da önemlidir.
Bu konu da daha fazla bilgi için linki tıklayınız;  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kum_zamba%C4%9F%C4%B1

Seferihisar Belediye'si,  Lebedos antik kenti yakınında bulunan yaklaşık bir buçuk dönümlük bir alanı tel örgülerle çevirerek buradaki  kum zambaklarını koruma altına almıştır.
Seferihisar Belediyesi tarafından  başlatılan  bu  güzel çalışmanın  diğer  belediye ve kuruluşlara da örnek olmasını diliyoruz.

Lebedos antik kenti  için ise ayni şeyleri söylemek mümkün değil, bura da yıllarca önce yapılmış olan binalar  hala yıkılamamış, duruyorlar.

Çiçeksiz bir doğa sevgisiz büyüyen bir çocuk gibidir. Doğaya ve tarihimize sahip çıkıp koruyalım.

Lebedos antik kenti yakınındaki kum zambağı koruma alanı
 Koruma alanı içindeki kum zambakları
Kun zambağı ( pancratium maritimum )
Kum zambağı
Kum zambağı
Çiçeği kurumuş kum zambakları
Lebedos antik kenti
Kum zambağı  ile  ünlü Ürkmez sahilleri ( Lebedos)
Ürkmez
Lebedos antik kentinin bulunduğu tarihi  yarımada

2 yorum: