6 Ağustos 2012

MORSALKIM ÇİÇEĞİ ( Çin morsalkımı )

Morsalkım çiçeği ( wisteria sinensis )
Baklagiller familyasından olan morsalkım çiçeği  ( wisteria sinensis), çok yıllık ve asma gibi sarılıcı bir bitkidir. Ana vatanı Çin olduğundan 'çin morsalkımı' da denir.
Yurdumuzda eskiden beri yetiştirilen bu çiçek budanarak şekillendirilmeye elverişlidir.
Adı her ne kadar  morsalkım olsa da;  pembe, mavi, beyaz renklerde çiçek açan çeşitleri de vardır.
İlkbaharda yaprak açmadan önce yoğun bir şekilde  çiçek açar. Yazın ve sonbaharda ise; seyrek olarak çiçek açtığı görülür. Salkım şeklindeki çiçekleri güzel kokulu olup  zehirsizdir.

Morsalkım, daha çok çardak, kamelya, pergola ve balkonlarda peyzaj amacı ile  kullanılmaktadır. Yaprakları yoğun olduğundan gölgelik olarak da dikilir.

İlıman iklimlerde yetişen morsalkım, güneşli yerleri ve humusça zengin geçirimli toprakları  sever, soğuğa karşı dayanıklıdır. Yazın düzenli olarak sulanması gerekir. Çelikle, daldırma ile  ve tohumla üretilir. Yetiştirilmesi kolay, fazla bakım istemeyen bir çiçektir.

Morsalkım ilk çiçeklerini  yaprak açmadan önce açar.
Morsalkım ya da çin morsalkımı çiçeği
Morsalkım ( wisteria sinensis )
Morsalkım çiçeği ve bakla şeklindeki meyvesi

2 yorum:

 1. rüzgarlı yerlerde tutunabilir mi acaba..?kışın çok ayaz oluyor burası..:( ancak çok da güzel bir bitki bahçemde olsun çok isterim..küçükken bunun mor çiçeklerini koparıp yediğimizi hatırlıyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Mor salkım bahçelere dikilmeyi hak eden bir bitki,özellikle kokulu olanlar.Soğuk bitkinin gövdesine değil çiçek tomurcuklarına zarar veriyor bu yüzden çiçek açamıyor.Yinede şansınızı bir deneyin derim.Sevgiyle kalınız.

   Sil