10 Temmuz 2018

HEZAREN ÇİÇEKLERİ ( Delphinum )

Bahçe hezaren çiçeği ( Consolida ajacis )


Genel olarak düğünçiçeğigiller familyasının 'delphinum' cinsinden olan bitki  türlerine,  yurdumuzda  hezaren çiçeği yada delfinyum ( delphinum )   denmektedir. Dünyadaki ortak adı ise,  'Larkspur' dur. Delphinm cinsinin  bütün dünyada 180 kadar türü olduğu sanılmaktadır ( Bunlardan bir kısmı consolida cinsine dahil edilmiştir. ).  Bu bitkilerden 30 kadarı Türkiye'de doğal olarak  yetişmektedir. Yine bu bitkilerin bazı türleri süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Bugün bu çiçeklerin,  bahçemde bir kaç yıldır yetiştirdiğim iki türünden  söz edeceğim. Umarım bu güzel çiçekleri sizler de seversiniz. Çiçek sevgi demektir.

Bahçe hezaren çiçeği  ( Consolida ajacis ya da  )

1 - Bahçe hezaren çiçeği / Konsolida  ( consolida ajacis ya da consolida ambigua  ya da delphinum consolida):
Eskiden delphinium cinsinsen olan bu bitki şimdi  'consolida' cinsi  sayılmıştır. Bu nedenle bahçe hezarenine, konsolida ( consolida ) da  denmektedir.  Ayrıca halk arasında bu çiçeğe,  Saray çiçeği ve süvarimahmuzu da denir.   Bu bitkinin çiçek tomurcukları yunus balığı ( delphinium ) şeklindedir. Bu yüzden adına  delfinyum  denmiştir. Zehirli  bir bitkidir. Tohumları bit otu gibi hayvanlardaki parazitlere karşı  kullanılmaktadır.

Beyaz bahçe hezaren çiçeği.  

Bahçe hezareninin  yunus balığına ( delphinium ) andıran çiçek tomurcukları
Hezaren çiçekleri 

Hezaren çiçeği.

Bahçe hezareninin yaprağı.

Hezaren çiçeği ılıman iklimlerde yetişir.  Güneşli ya da yarı gölge yerleri sever.  Toprak bakımından pek seçici değildir. Süzek, kireçli ve humus bakımından zengin nemli  toprakları daha çok tercih eder.
Bahçe hezaren çiçeği  mavi ve mor renkli  çiçekleri ile  tanınır. Ayrıca  beyaz, kırmızı  ve pembe çiçek açan çeşitleri de vardır. Bazı kültür çeşitlerinin çiçekleri ise katmerli olup  çok daha güzeldir.  Çok fazla melezi üretilmiştir. Çiçeklenme süresi uzundur, yazın çiçek açar.    Kesme çiçek olarak da kullanılır.

Hezaren çiçeği çok bol tohum veren bir bitkidir.

Genel olarak bahçe çiçeği olarak yetiştirilen hezaren çiçeği,  saksıda da yetiştirilir.   Bitkinin  daha yoğun  çiçek açması için, kasımpatı gibi dallarının uç kısımları  koparılmalıdır. Hezaren çiçeği tohumdan üretilmektedir. Ayrıca dökülen tohumlarından kendiliğinden de biter. Yetiştirilmesi kolaydır,  fazla bakım istemez.

Mevzek otu ya da  bit otu ( Delphhinium stophisagrio ).
Çiçekleri güzel olduğu için süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. 


2 - Mevzek otu, Bit otu  ( Delphinium stophisagrio ):
Bir tür hezaren çiçeğidir. Nevazil otu da denir. Tohumları eski çağlardan beri  bit ilacı olarak kullanılmıştır. Bu nedenle bit otu olarak da tanınır. Ayrıca ilaç sanayisinde ve boya sanayisinde de  kullanılan  bir bitkidir. Bu nedenle bazı ülkelerde tarımı da yapılmaktadır.

Mevzek otu, çiçekleri güzel olduğu için  süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Ancak bitkinin bütün kısımları çok zehirli olduğundan dikkatli olmak da yarar vardır.

Mevazil otu bitkisinin çiçeği
Mevzek otu  (  Delphinium stophisagrio ), çiçek, yaprak ve meyve

Mevzek otu yazın  mavi renkli ve güzel  çiçek açan bir bitkidir.  Yaprakları  büyük ve parçalıdır, gövdesi  tüylüdür. Yetişme şartları bahçe hezareni gibidir.   Akdeniz ve Ege bölgelerimizde doğal olarak yetişmektedir. Tohumdan üretilir.

Not: Delphinum cashmerianum, Delphinum grandiflorum ve Delphinum elatum, süs bitkisi olarak yetiştirilen diğer hezaren türleridir. 

Yararlandığım kaynaklar: Vikipedi.  

Mevzek otu ( Delphinum stophisagrio )

Delphinum stophisagrio

Mevzek otu ( çiçek )

Mevzek otu 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder