27 Aralık 2017

TESBİH ÇİÇEĞİ ( Senecio rowleyanusum )

Senecio rowleyanusum  bitkisinin genel görünümü.

Yurdumuzda tesbih çiçeği*, inci tanesi, boncuk dizisi, timsah gözü gibi adlarla tanınan  'senecio rowleyanusum' papatyagiller ( Asteraceae )  familyasından olup, çok yıllık ve  otsu bir bitkidir. Anavatanı Güney Afrika'nın kurak kısımlarıdır Yaprakları bezelye taneleri şeklinde yuvarlak ve etlidir ( sukulent ),  uç kısmı sivridir. Sarkarak ya da sürünerek büyür, boyu  bir metreyi bulur. Yapraklarındaki yarık görünümündeki  şeffaf kısım; Güneş ışınlarının  girmesine ve fotosentez yapmasını yardımcı olur,  su kaybını azaltır. Çiçekleri beyaz renkli ve uzun saplıdır, karanfil çiçeği gibi güzel kokar.

Senecio rowleyanusum bitkisinin çiçeği ( Makro çekim )

Ilıman iklimlerde yetişen tesbih çiçeği yarı gölge, aydınlık ve  havadar yerleri sever. Fazla güneş bitkinin yapraklarına zarar verir, çok gölgede kalırsa bitki cılızlaşır. Dondurucu olmamakla beraber  soğuğu sever. Tüm sukulent bitkiler gibi, kumlu geçirgen  toprakları yeğler.  Toprağı kurudukça sulanmalıdır. En güzel asma saksılarda olur, ayrıca kaya bahçelerinde yer örtücü olarak yetiştirilir.  Bitki sürünürken yeni kökler salarak güçlenir. Fazla uzayan gövdesi ve dallarına, ara sıra budanarak form verilmelidir. ( Kesilen dallar yeni bir bitki elde etmek için  kullanılabilir, yapraktan üremez.)

Senecio rowleyanusum çiçeğinin yaprakları ( Makro çekim )


Senecio rowleyanusum  çelikle ve tohumdan üretilir. Yetiştirilmesi kolaydır,  fazla bakım istemez. Sukulent sevenlerin özellikle tercih edeceği, ilginç bir çiçek diyebilirim.

Senecio herreianus

Süs bitkisi olarak yetiştirilen bir başka senecio ise;  Yeşil mermer denilen 'senecio herreianus' türüdür. 
Seecio herreianus,  s. rowleyanusuma çok benzer.  Ancak yaprakları daha iri, uzun ve desenlidir. Yetişme şartları tesbih çiçeği ile aynidir.

Senecio rowleyanusum papatyagiller ailesinden olmasına rağmen sukulent bir bitkidir.
YurdumuzdaTesbih çiçeği, İnci tanesi  gibi adlarla daha çok tanınmaktadır. Bir adı da Timsah gözü dür.
*Yurdumuzda 'canna' çiçeğine de tesbih çiçeği denmektedir.

4 yorum:

 1. Bende tesbih bitkisinin tohumlarından bir tesbih var. Bitkisini hiç görmemiştim. Fakat buna pek benzemiyor sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım sizin bahsettiğiniz kana ( canna ) çiçeği, zira onada tesbih çiçeği deniyor ve tohumlarından tesbih yapılıyor. http://kadirbekci53.blogspot.com/2010/06/kana-cicegi.html

   Sil
  2. Sanırım o da değil.


   http://www.agaclar.net/forum/attachments/bahce-sus-bitkileri/8233d1173909750-tespih-cicegi.jpg

   Sil
  3. Gözyaşı otu, Düğme çiçeği ( coix lacryma ), buğdaygiller ailesinden otsu bir bitkinin tohumu. Daha fazla bilgi linkte var. https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-100SEEDS-Job-s-Tears-Coix-lacryma-jobi-Grass-Beads-Seeds-Chinese-traditional-medicine-Tear/1759063088.ht

   Sil