24 Mart 2013

SABIR OTU / AGAVE

Bugün sizlere yurdumuzda daha çok sabır otu, sabırlık adı ile bilinen agave americana'dan  ( kısaca agave deniyor )  söz etmek istiyorum.  Bahçeme ne olduğunu bilmeden, kaktüs sanarak  diktiğim bu bitkinin adını ben de sonradan  öğrendim. Bir parkta çiçek açmış olduğunu görünce, daha da merak edip araştırdım.
Gelin, çoğumuzun ilk gördüğünde  kaktüs sandığı bu ilginç bitkiyi biraz daha yakından tanıyalım.
.
Bir çöl bitkisi olan agave, çiçek açtıktan sonra ölmektedir.  Benim 5-6 yıl önce  diktiğim agaveler henüz çiçek açmadı. Zira,  bu bitki en erken  10 - 20 yılda  çiçek açmaktaymış. Bu nedenle agave'ye yurdumuzda; 'sabır otu', 'yüzyıl bitkisi' adları verilmiş.

Gövdesiz olan  agave, çiçeğini  metrelerce uzunlukta ( 7- 8 )  bir sap üzerinde açmaktadır. Bu sırada bütün enerjisini harcadığı  içinde bitki ölmektedir. Ancak  kökünden çıkan çok sayıdaki  yavruları sayesinde   neslini sürdürmeye devam etmektedir.

Agave, diğer çöl bitkileri gibi sukulent olup susuzluğa dayanıklıdır. Kaktüsgillere ( cactaceae ) çok benzemesine karşı nergisgiller ( amaryllidaceae ) familyasından kabul edilmektedir.

Ayrıca  agave / sabir otu , şifalı bir bitki olan  sarısabır ( Aloe vera ) ile karıştırılmamalıdır.

Agave amerikana
Meksika çöllerinin doğal bitki örtüsünü oluşturan  agave, UNESCO tarafından dünya mirası sayılarak koruma altına alınıştır.
Meksika'nın ünlü içkisi olan 'Tekila', mavi agave'den elde edinmektedir.  Bazı agave türleri ise; gıda, dokumacılık ve tatlandırıcı şurup yapımında kullanılmaktadır.

Alacalı agave amerikana ( Agave americana 'marginata' )
Mavi ve alacalı agave amerikana 
Ağaç görünümündeki agave amerikana bitkisinin çiçeği
( Bu resmini blogumda kullanmama izin veren, Sayın Sonad Pelit Beye  çok teşekkür ederim.)

Agave, kolay ürüyen, bakım istemeyen bir bitkidir. Dibinden çıkan yavrulardan kolayca çoğalmaktadır. Yalnız bu bitkinin dikildiği yerin  iyi seçilmesi gerekmektedir, zira dikenleri çok tehlikeli olabilmektedir.

Bazı agave  türleri yurdumuzun, Akdeniz iklimi görülen kıyı kısımlarında doğal olaraktan da yetişmektedir. Ayrıca süs bitkisi olarak ta yetiştirilmektedir. Sıcak ve güneşli yerleri seven agave kuraklığa  karşı olan toleransını soğuğa karşı gösterememektedir.  Dona karşı duyarlıdır.

Agave Americana Konak meydanı / İzmir
Not: Bu yazı en son 27.06.2015 tarihinde güncellenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder