19 Mart 2013

BAHÇEKÖY DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Teos Doğa Sporları Grubu tarafından her hafta sonu  yapılmakta olan doğa yürüyüşlerinin bu haftaki (17.03.2013 ) adresi Bahçeköy'dü. Seferihisar'a 4 km.mesafede bulunan Bahçeköy ve çevresi doğa yürüyüşleri için oldukça elverişli bir yer. Yürüyüş sırasında ayni zamanda  Seferihisar ve Sığacık körfezini de  kuşbakışı olarak görünüyor.

Bir süre sonra Seferihisar arkamızda kalıyor.
Bu haftaki yürüyüş için  on beş arkadaş gelmiş, bazen otuz kişiye kadar çıkıyoruz. Seferihisar'ın doğusundan geçen Kocaçay'ı bir süre takip ederek vadi boyunca tempolu bir şekilde  yürümeye başlıyoruz, 4-5 km. yukarıda  Seferihisar Barajı var. Baraja gelmeden doğuya, Bahçeköy istikametine yöneliyoruz.
Hava açık ve güneşli, ara sıra  soğuk rüzgarlar esiyor, yine de  doğa yürüyüş için güzel sayılır.
Buralarda şimdi  doğa çok cömert, her yer de  kır çiçekleri açmış. Zeytin bahçelerinin altı papatya tarlası gibi bembeyaz, uzaktan  kar yağmış gibi görünüyor.


Yol kenarında çiçek açmış  bu yabani sarımsağın  ( allium neapolitanium / osuruk otu  )
 kokusu görünüşü gibi  güzel değil.
 Toplu resim çektiriyoruz.
Seferihisar artık daha uzak.
Kır papatyaları açık alanları karyağmış gibi beyaza bürümüş.

Bahçeköy.
Seferihisar
Yükseldikçe Sığacık körfezi görünmeye başlıyor, harika bir manzara var.
Terk edilmiş eski bir kulübe.
Ballıbaba ( laminum )
Bayan arkadaşlar yürüyüş sırasında papatya ve karabaş otu topluyor. Bir arkadaşımız karabaş otu çiçeklerinden reçel yapıldığını anlatıyor.
Karabaş otu ( lavandula stoechas )
Makilikler arasındaki patika yollardan geçerken zorlanıyoruz, bu ara da ayaklarımız ve kollarımız çiziliyor. Dağ laleleri ve çiriş otları her yerde  çiçek açmış.
 Dağ lalesi ( Anemon )
Çiriş otu ( asphodelus )


             Köklü süsen (Gynandiris sisyrinchium )
Kışın yağışlı geçmesi derelerin keyfini  artırmış.
Makilerle kaplı bir alanda yürümeye çalışıyoruz.Bahçeköy sırtları
Dört saatlik bir yürüyüşten sonra Bahçeköy'e geliyoruz. 10 yıldır  oturduğum Bahçeköy'den kısaca da olsa  söz etmek istiyorum.
Bahçeköy'e bitişik Türer AŞ Çiftliği.
Bahçeköy
                                                                 BAHÇEKÖY NERESİDİR?

Bahçeköy, Seferihisar'ın güney doğusunda, Eğe denizini kuşbakışı olarak gören bir yamaça arkasını dayamış küçük ama şirin bir yerdir. Adına bakıp ta buranın köy olduğunu sanmayınız. Burası Seferihisar'ın Tepecik mahallesine bağlı bir site.  Ancak adı gibi burası gerçekten de;  yerleşim şekli ve yaşayış biçimi bakımlarından köye daha yakın. Gerçi yeni Büyük şehir yasasına göre İzmir'in artık bütün  köyleri tarihe karıştılar ya!

Burası ilk defa  1993 yılında  Yeni Bahçeköy  kooperatifi tarafından yerleşime açılmış, daha önce mera olarak kullanılmaktaymış. Evlerin tek katlı ve geniş bahçeli  olması, etrafının çiftlik ve askeri bölge  olması burada basit ama bir o kadar da doğal bir  yaşam  alanının oluşmasına neden olmuştur.

 220 dönümlük bir alan üzerinde kurulu bulunan Bahçeköy'ün  imara açılıyor olması ise; doğa severleri, daha çok yapılaşmaya ve nüfus artışına  yol açacağı için endişelendirmektedir. Umarız Bahçeöy'ün bu doğal ve sosyal yapısı bozulmaz, böyle kalır..

Bahçeköy hakkında daha fazla bilgi ve fotoğraf  için linki tıklaya bilirsiniz. http://kadirbekci53.blogspot.com/2010/02/bir-baskadir-bahcekoyde-yasamak.html

Bahçeköy
Bahçeköy'de bir sokak
Bahçemde bir süre dinleniyoruz.

Arkadaşlarla  bir süre  'Cittaslow Botanik Park ' adını verdiğim bahçemde dinleniyoruz. Daha  sonra da onları  başka bir güzergah üzerinden Seferihisar'a yolcu ediyorum.

 Haftaya bir başka doğa yürüyüşünde buluşmak umudu ile Bahçeköy'den sevgiler, sevgili doğa severler....

Son olarak arkadaşlarla bloguma adını verdiğim  bahçemin kapısında hatıra resmi çektiriyoruz.

2 yorum:

 1. Nice trip. Beautyfull landscapes. Pozdrowienia z Lechistanu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Arek Cin,
   Bu tür geziler insana yaşama zevki veriyor.Türkiye'den selamlar,sevgiler.

   Sil