7 Mart 2013

PERLİT MADENİ - KIZILCADAĞ - ÜRKMEZ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Teos Doğa Sporları Grubu'nun  düzenlediği  doğa yürüyüşlerinin bu hafta sonundaki ( 04.03 2013 ) adresi,  Ürkmez - Kızılcadağ'dı. Fazla yüksek olmaya tepe ve vadilerin oluşturduğu Kızılcadağ, doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça elverişli bir yer.  Dağın üzeri kızılçam ormanları ile kaplı, güney kısmı Ürkmez  ve Ege denizine bakıyor.

Doğa gezileri ve yürüyüşleri, doğaya karşı sorumluluklarımızı bize  hatırlatması bakımlarından da önemlidir.  Yaşamımızı borçlu olduğumuz doğanın dengesi, maalesef her gün biraz daha bozulmaktadır. Bu nedenle, doğaya sahip çıkıp onu mutlaka korumalıyız. Herkesin, özellikle çocuklarımızın doğayı tanıyıp sevmesini sağlamalıyız.


Yürüyüşüşe, belediye otobüsü ile geldiğimiz, Gümüldür- Menderes karayolu,  perlit madeni sapağından başladık.  Güzel bir hava da, 19 arkadaşımızın katılımı ile yaptığımız bu doğa  yürüyüş yaklaşık   5 saat sürdü.
İşte bu yürüyüşümüzün hikayesi.Tahtalı Barajı'na arkamıza veriyor ve perlit madenine giden yolda yürümeye başlıyoruz. Etraf ta Kayaların aşınması sonucu  peribacalarını andıran ilginç yer şekilleri oluşmuş.  Harika bir manzara var.

Gümüldür - Menderes yolu.

Doğa yürüyüşüne katılan arkadaşlarımızla hatıra fotoğrafı çektiriyoruz..
Kısa bir süre  sonra, perlit madeni çıkarılan sahaya geliyoruz. Volkanik bir kayaç olan perlitin en önemli özelliği,  içinde bulunan su nedeni ile ısıtılınca hacminin 35 katına kadar genişleyebilmesidir. Bu özeliği nedeni ile perlit, tarım, inşaat ve sanayinde kullanılmaktadır. Dünyadaki perlit rezervlerini 3/4 Türkiye'de bulunmaktadır.

Spor yapıyoruz.
Perlit ocağı
Maalesef, bu maaden ocağı terkedilirken hiç bir çevre düzenlenmesi yapılmamış!
Özellikle, açık maden ocakları doğaya büyük zarar vermektedir. Bu nedenle; bu tür faaliyetlerin rehabilitasyon çalışmaları ile birlikte yürütülmesi ve daha sonra da tekrar  doğaya kazandırılmak gerekmektedir.

Terkedilmiş perlit ocağı  ve sorumsuzca etrafa  atılan bira şişeleri.
Bu çam kırıkları yangınlara yol açabilir.
Ormanlarımızın çöplük yapılmasına izin vermeyelim.

Perlit Madeni - Kızılcadağ - Ürkmez Doğa Yürüyüşü


Ormanları daha verimli  bir hale getirmek için yaşlı ağaçların kesildiği,  doğal gençleştirme çalışmaları yapılan bir alandan geçiyoruz. Tıraşlanan bu yerlerde,  fidanlar ağaçların attığı tohumlardan bitmektedir.

Orman işçilerinin buradaki yaşantıları ise hayli ilginç.

Orman işcilerinin yaşantısından görüntüler.
Teos Doğa Sporları Gurubu - Uzundere Vadisi
Köşk tepesine çıkmak için, Izdırap vadisinden ayrılarak  güneye istikametine yöneliyoruz.

Kızılçam ağaçları arasındaki orman yolundan kıvrılarak yükselmeye başlıyoruz. 


Orman yangınları  sırasın da,  helikopter ve arazözlerin su alması için yapılmış bir göletin yanından geçiyoruz.
Yangın göleti
Yöre de 'Köşk' adı verilen manastır kalıntısı. ( Kızılcadağ - Ürkmez )
Köşk Tepesi, Kızılcadağ platosunun kuzeyinde yer alıyor, etrafı  ormanlık bir yer. Açık alanlar da   kır çiçekleri açmış, çok güzel bir yer.
Ormanın içinde, yöre halkının 'Köşk' adını verdiği eski bir bina kalıntısı var. Bazı duvarları hala ayakta olan bu binanın içinde incir ağaçları bitmiş, derin kuyular var. Binanın tek ve yüksekte olması manastır olabileceğini gösteriyor.
İlgisizlik nedeniyle binanın içi ve etrafı  define avcıları tarafından delik deşik edilmiş.

Definecilerin açtığı çukurlar


Köşk  ( Kızılcadağ - Ürkmez )

Köşk ( Manastır ) - Kızılcadağ

Köşk ( Manastır )
Dağ laleleri

Yemeğimizi Köşk denilen bu yerde yiyoruz.
Her yerde dağ laleleri, papatyalar, sarı çiğdemler çiçek  açmışKızılcadağ - Ürkmez
Öğleden sonra Kızılcadağ'ın zirvesine  çıkarak manzaranın  tadını çıkarıyoruz.Kızılcadağ - Ürkmez


Teos Doğa Sporları Grubu - Kızılcadağ


Ürkmez sahilleri
Kızılcadağ'dan Ürkmez'e,  uçurum denecek kadar çok  eğimli  bir araziden geçerek çok  zor yürüyoruz. Daha önce yanmış olan bu alanda, yer yer ağaçlandırma çalışmaları yapılmış.

Kiriş otu.
Ürkmez - Seferihisar
Ürkmez.
Yürüyüşümüz, Ürkmez de  sona eriyor. Haftaya bir başka başka doğa yürüyüşünde buluşmak  umudu ile, hoşçakalınız sevgili doğa severler.

Hoşbulduk,  Güzel Ürkmez 
Harita için tıkla. http://www.haritatr.com/urkmez-haritasi-e890

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder