30 Mart 2013

ORKİDELER YOK OLMASIN !

Ayna orkidesi / salebi  ( ophrys  speculum )

Fotoğraf çekmeyi  her gün biraz daha çok seviyorum. Artık nereye gitsem fotoğraf makinemi mutlaka yanımda götürüyorum. Özellikle; bitki, çiçek ve doğa fotoğraflarını  çekmek bana  büyük zevk veriyor.

Dün yine  fotoğraf makinemi alıp kırlara çıkmıştım, zamanın nasıl geçtiğini bilmiyorum, saatlerce çiçek resimleri çektim.
Baharın geldiği şu günlerde  doğa,  o kadar güzel ki anlatılamaz,  her yerde  kır çiçekleri ile dolu. Beşyüze yakın çiçek resmi çekmişim, bazılarını  o kadar  çok  çekmiştim ki,  eve gelince çoğunu silmek zorunda kaldım.

Çektiğim fotoğraflar  içinde benim için   en ilginci, yazıma konu olan  orkide çiçeği oldu. Orkideye ilk defa rastladım, daha önce doğada karşılaşmamıştım.

Yumrulu ve otsu  bir bitki olan orkide dünyada  en fazla cinsi ve türü olan bitkilerden biridir ( 880 cins ve   22 bin türü varmış  ). Yurdumuz  orta kuşak orkidelerinin en çok yetiştiği ülkelerden biridir (orkide cenneti).  Ülkemizde, 24 orkide cinsi ve bunlara ait 60 kadar   orkide türü bulunmaktadır.  Bir kısmı endemik ( sadece ülkemizde yetişiyor ) olan bu orkide türlerinden  bazılarının soyları tehlike altında bulunmaktadır.( Kaynak : Vikipedi )

Ülkemizde yetişen bazı orkide türlerinin soğanlarından salep ve dondurma yapılması bu güzel çiçek için tehlike teşkil etmeye başlamıştır. Her yıl  milyonlarca orkide çiçeği tohum vermeden doğadan sökülmektedir. Bu gidişle bazı  orkide türlerinin  neslinin tükenmesi kaçınılmazdır. .http://www.eczacidergisi.com/kose-yazilari/ekrem-sezik/1397-salep-uruna-tuerkye-orkdeler-yok-oluyor.htm

Anadolu  orkidesi ( orchis anatolica )
Orkideler salepgiller ( orchidaceae ) familyasındandır.
Tarihi eserlerimiz gibi tabiat varlıklarımızı da korumak, hem ülkemize, hemde bütün insanlığa karşı bir görevimizdir.
Salep içmeyelim, dondurma yemeyelim demiyorum, ancak daha fazla para kazanacağız diye doğayı acımasızca tahrip etmemeliyiz. Aksi takdirde; Kızılderili atasözünde belirtildiği gibi  (Ancak en son ağaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balık tutulduktan sonra anlayacaksınız ki, insan parayı yiyemez! )  para bizi kurtarmayacaktır.

Orkide ( orchis italica ) ve kelebek
Aslında Türkiye'nin de 1996 yılında imzaladığı  CİTES  ( Nesli Tehlikedeki Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme.) sözleşmesi  ile koruma altına alınan yabani bitkiler arasında orkide de vardır, ancak bu konuda vatandaş ve devlet olarak sorumluluklarımızı tam olarak  yeterince  yerine getirmediğimiz de ortadadır.

Ev orkidesi / Falenopsis ( phalaenopsis  'lipperosa' )
Ev içinde yetiştirdiğimiz orkide çiçekleri genel olarak epifit köklü olup ülkemiz de doğal olarak yetişmez, tropikal iklimlimlerde yetişirler.

 http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1031516&CategoryID=85

2 yorum:

  1. Bu güzel ve duyarlı paylaşım için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Ahmet Bey,doğaya karşı duyarlı olmak hepimizin görevi.Ancak öğretmen olmam nedeni ile kendimi bu konuda daha çok sorumlu hissediyorum,umarım yararlı oluyorumdur.Sevgiyle kalınız.

    YanıtlaSil