9 Ocak 2017

KÜL ÇİÇEĞİ ( Senesyo )

Kül çiçeği ( Senecio maritima )

Botanik adı, 'senecio cineraria' ( Eş anlamları; cineraria maritima, jacobaea maritima, senecio bibicolor )  olan kül çiçeği papatyagiller ( asteraceae ) familyasındandır.  Çok fazla sinonim ( eş anlamı ) adının olması cinsinin bir kaç kez  değiştiği anlaşılıyor.
Yeni cinsi olan 'senecio' ( kanaryaotu ), latince 'yaşlı adan' demektir. Çok fazla türü vardır.


Kül çiçeği, daha çok gümüş rengindeki yaprakları nedeniyle  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Herdem yeşildir, gövdesi ve yaprakları keçe gibi sık ve beyaz tüylerle kaplıdır.  Çok yıllık olup yarı çalı formundadır. Daha çok dış mekanlarda, peyzaj bitkisi olarak kullanılır. Ayrıca saksıda da yetişir.
Anavatanı Akdeniz havzasıdır, yurdumuzda da doğal olarak yetişmektedir.
Tohumdan yetiştirildiği yıl çiçek açmaz.  Yazın  ve sonbaharda, dalların uç kısımlarında, yalancı şemsiye görünümünde, parlak sarı renkli çiçekler açar.

Kül çiçeği, daha çok tüylü ve kül rengindeki yaprakları
için yetiştirilmektedir. 

Kül çiçeği, sıcak ve ılıman iklimlerde ve güneşli yerlerde yetişir. Deniz kıyılarını çok sever. Toprak bakımından fazla secici değildir, gübreli, geçirimli, kumlu ve kuru toprakları daha çok  tercih eder. Yazın, az ama düzenli sulama ister. Fazla su ve gölge yerler yapraklarının rengini bozar, bitkiyi zarar verir. Kuraklığa, sıcağa ve kısmen soğuğa dayanıklıdır.

Kul çiçeği tohumdan, çelikle ve kökten ayrılarak çoğaltılır.  Fazla bakım istemez, kolay yetişen güzel bir çiçektir.
Bahçeniz çiçeksiz, gönlünüz sevgisiz kalmasın!

Kül çiçeği tohumdan yetiştirilirse o yıl çiçek açmaz.
Bu nedenle çelik alırken çok yıllık olanlar tercih edilmelidir.

Kül çiçeği ( Senesyo )

Kül çiçeği ( Senesyo )

2 yorum:

  1. çok güzel bir blog henüz hepsini okumamış olsam da en kısa zamanda okumayı düşünüyorum,yazılarınızın devamını diliyorum,sevgiler,saygılar...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Blogger'den kaynaklanan bir sorundan dolayı yorumunuzun yeni farkına vardır. Çok sağolunuz. İsminizi yazarsanız ayrıca mutlu olurum. Sevgiyle kalınız.

      Sil