8 Temmuz 2012

HASAN DAĞI EFSANESİAnadolunun neresine giderseniz gidin, çevrenize baktığınızda hep yüksek dağlar görürsünüz.Kiminin başı dumanlı, kiminin karlı, sıra sıra veya yalnızdırlar. Tarihte çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiş bu topraklar, coğrafi bakımdan adeta bir dağlar,yaylalar diyarıdır.

Dağlar, kültür hayatımızda da çok önemli bir yer tutar.Anadolu insanın ruhunu,kültürünü çoğu zaman  bu dağlar besler. Çoğu türkülerimiz, efsanelerimiz dağlarla ilgilidir.Onları dinlerken kendinizi  bu dağlarda, yaylalarda hissedersiniz.

Çoğunun ismini dahi bilmediğimiz bu dağların bazıları da aynı adı taşır,hasan dağı,murat dağı, kara dağ... gibi.Her birinin bir efsanesi,bir hikayesi  vardır, bu dağların.

Hikayesini anlatacağım yerin adı da hasan dağı,ama bu öyle bildik  bir dağ değil. Belkide böyle bir yer hiç yoktur!
Bu yerin  en büyük özelliği ise üzerinin ormanlarla kaplı olmasıdır..Çevrede  hiç bir ağaç yokken bu dağın üzerindeki ormanlar nasıl oluşmuştur?.İşte efsanemizde bununla ilgili.

Efsaneye göre bir zamanlar bura da  bir çoban yaşarmış. Bir gün evine döndüğünde çok sevdiği eşinin ve çocuklarının eşkiyalar tarafından öldürülmüş  olduğunu görmüş.Üzüntüsünden kendini dağlara vurmuş,gece olduğunda rüyasında eşini ve çocuklarını; ağaçların, hayvanların, kuşların olduğu  bir yerde, çok mutlu bir şekilde yaşarken görmüş.

.Hasan adlı bu çoban o günden sonra bu dağı rüyasındaki gibi ağaçlandırıp, hayvanların kuşların yaşadığı bir yer haline getirmeye karar vermiş..Keçilerinin  sütleri ile diktiği fidanları sulamış,akşamları, onlara kaval çalıp ,türkü söylemiş..Ağaçlar,hayvanlar artık onun ailesi olmuşlar..Halk onun delirmiş olduğunu kabul etmiş.

Ancak çobanın bu sevgi ve çabası boşa çıkmamış, koça dağ yavaş yavaş yeşermiş, hayvanlar çoğalmış,her yerde kuş sesleri duyulmaya başlamış.

Çam ağaçların arasındaki patika yollardan geçerek dağın zirvesine ulaşıyoruz.Burası beyaz kireç kayalarından oluşmuş,düz bir alan. Dağın doruğu zaman içinde aşınarak düzleşmiş..Kayaların arasından ise  soğuk sular fışkırıyor.
Burada bir süre oturup kayaların arasından çıkan sulardan içiyoruz.Rehberimiz, çoban Hasanın burada yaşamış olduğunu, bu yüzden buraya Hasan dağı denildiğini söylüyor.Su ise  ise Çoban Hasan mezarının gömüldüğü yerden daha sonra  çıkmış.Bu sudan içenlerin cennettede aileleri  ile beraber olacağına  inanılıyormuş.

Hasan dağından inip otobüsümüze tekrar biniyoruz,efsaneler diyarı Anadolu bozkırındaki yolculuğumuza  devam ediyoruz. Etraf sararmış otlarla kapılı, tek bir ağaç bile yok.Yaz sıcaklarının etkisiyle doğa can çekişmeye başlamış.
Gözlerimi kapıyorum....her taraf yemyeşil ve ağaçlık,kuş sesleri su seslerine karışıyor.
AA.Kadir

2 yorum:

 1. Lubię czytać legendy , a ta jest ciekawa. Pozdrawiam.
  Ben efsane okumak istiyorum ve bu ilginç. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Giga,
   Hikayemi beğenmeniz beni mutlu etti.Sevgiler.

   Sil