15 Temmuz 2012

GÜNEŞŞAPKASI ÇİÇEĞİ / RUDBEKYA

Rudbekya çiçeği ( Rudbeckia hirta )
Bu yıl diktiğim  rudbekyalarım  çiçek açmaya başladılar. Bir adı da güneşşapkası olan bu çiçeğe, halk arasında 'karagözlü suzan' ( black eyed suzan ) da denmektedir. ( Ayrıca, botanik adı 'thunbergia alata' olan, ingilizce adı 'black eyed suzan vine'  olan ,  sarmaşık çiçeğine de  'karagözlü suzan' denmektedir, bu iki çiçeği karıştırmamak gerekir. )

Bitkinin cins adı olan 'rudbekya' (rudbeckia ), İsveçli bilim adamı Olaf Rudbeck'in adından esinlenerek verilmiştir.
Papatyagiller ( asteraceae ) familyasından  olan rudbekya ( rudbeckia ) cinsinin 30 kadar türü bulunmaktadır.  Otsu, çok  yıllık ve rizom köklüdürler. Anavatanı Kuzey Amerika'dır.  Çok sayıda kültür türü ( varyete ) üretilmiştir. Bunlardan en çok  'rudbeckia hirta'  türü yetiştirilmektedir.

Bir adı da 'güneşşapkası çiçeği' olan rudbekya çiçeği ( Rudbeckia hirta )

Rudbekya,  güneşli yerleri  ve suyu çok seviyor, toprak konusunda ise seçici değil, hemen her türlü toprakta kolayca yetişebiliyor. Ayrıca kuraklığa ve soğuğa da  dayanıklı bir bitkidir.
Uzun bir süre çiçek açtığından, özellikle bahçeler  için ideal bir çiçektir.  Kökü sökülmezse baharda yeniden filizlenmektedir.
Görünüşü ayçiçeği ve  şifalı bir bitki olan ekinezya'ya  ( echinacea purpurea ) benziyor. Kesme çiçek olarak da kullanılmaktadır.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen bir başka rudbekya ( Rudbeckia ) türü ise; Uzun saplı, sarı çiçekli bir bahçe çiçeği olan, altın ışık da denilen 'Rudbeckia laciniata 'Goldquelle' dır.

Rudbekya fazla bakım istemeyen,  kolay yetişen bir  çiçektir.  Tohumdan ya da kökten ayırma ile üretilir.

Bahçeme diktiğim rudbekyalar ilk çiçeklerini açtılar.
Güneşşapkası çiçeğine 'karagözlü suzan' da denir.
Rudbekya çiçeği ( Rudbeckia hirta )
Bu rubekya çiçekler ise Batum Botanik Bahçesinden 
Altın ışık, Rudbekya  ( Rudbeckia laciniata 'Goldquelle' ).
Uzun saplı, sarı çiçekli bir bahçe bitkisidir.

Not. Bu sayfa son olarak  08. 03. 2017 tarihinde güncellenmiştir.

2 yorum:

 1. "Rudbekya"
  Teşekkürler, güzel bir çiçek, güzel bir tanıtım!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiçekleri sevmek,yetiştirmek çok güzel bir duygu, insanın hayata bakışını değiştirip mutluluk veriyor.Herkesin çiçek ve bitki yetiştirmesini diliyorum.
   A.Z.Sapcı Bey, güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Sevgilerimle.

   Sil