23 Mayıs 2011

PETUNYA ÇİÇEĞİ

Katmerli ve ebruli petunya çiçeği ( petunia  )
Dünyada  çok yaygın bir çiçek olan petunya ( petunia ), patlıcangiller ( solanaceae ) familyasının 'petunia' cinsindendir. Bu çiçek adını Fransızcadan almıştır, eskiden Fransa'da tütüne  'petun' denmekteymiş.
Her türlü iklime uyum sağlaması, bol  çiçek açması, kolay yetişmesi, bu çiçeğin bütün dünyada çok popüler olmasına neden  olmuştur.
Kültür olarak  yetiştirilenler doğal değildir, melez türlerdir ( petunia x hybrida ).  Anavatanı Güney Amerika ve  Arjantin'dir.

Petunya, güneşli yerleri sever, gölge yerlerde  iyi gelişmez ve çiçek açmaz. Toprak bakımından fazla seçici değildir, geçirimli, humusça zengin toprakları sever. Petunya, toprağı kuruyunca sulanmalıdır, fazla su bitkinin kökleri çürütür.

Otsu bir bitki olan petunya,  çok yıllık olmasına rağmen, daha çok mevsim çiçeği olarak yetiştirilmektedir.Trompet şeklinde çiçekleri vardır, yaprakları tüylüdür, renk bakımından çok zengindir, ebruli ve katmerli  çiçek açan çeşitleri de vardır.
Hem bahçe, hemde saksı çiçeği olarak yetişebilen petunyanın  özellikle  sarkıcı türleri çok daha dekoratiftir, bazı çeşitleri  güzel kokar.
Çok fazla melez türleri olan petunya, çelikle ve tohumdan üretilir.

Petunya ( petunia ) çiçekleri.

Sarkan petunya
Sarkan petunya ( katmerli )
Petunya çiçeği ( Petunia x hybrida )
Kaya bahçesi ve petunya çiçekleri
Katmerli ve ebruli petunya çiçeği
Siyah petunya çiçeği
Ebruli petunya çiçeği
Asma saksı da  petunya çiçeği
Saksıda petunyalar.
Asma saksıda kırmızı petunya çiçeği
Yalınkat pembe petunya çiçeği


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder