23 Mayıs 2011

PETUNYA ÇİÇEĞİ ( Petunia )

Katmerli ve ebruli petunya çiçeği ( petunia  )
Bütün dünyada çok yaygın bir çiçek olan petunya ( petunia ), patlıcangiller ( solanaceae ) familyasının 'petunia' cinsindendir. Otuz beş kadar türü vardır. Anavatanı Güney Amerika ve Arjantin'dir. 
Petunya adını Fransızcadan almıştır, eskiden Fransa'da tütüne  'petun' denmekteymiş. Ayrıca calibrachoe cinsinden olan  bitkilerede petunya denir. Bunların çiçekleri daha küçüktür, çok fazla çiçek açarlar. Asma saksılar için en ideal çiçeklerden biri kabul edilir. Yetiştirilmesi asıl petunya çiçekleri gibidir. İngilizce adı ' Million Bells' yani 'Milyon Çanlar Çiçeği' dir.

Petunyaların her türlü iklime uyum sağlaması, bol  çiçek açması, kolay yetişmesi, bütün dünyada popüler olmasına neden olmuştur.
Kültür olarak  yetiştirilenler doğal değildir, melez türlerdir ( petunia x hybrida ).

Petunya güneşli yerleri sever, gölge yerlerde  iyi gelişmez ve çiçek açmaz. Toprak bakımından fazla seçici değildir, geçirimli, humusça zengin toprakları sever. Petunya, toprağı kuruyunca sulanmalıdır, fazla su bitkinin kökleri çürütür.

Otsu bir bitki olan petunya  çok yıllık olmasına rağmen, daha çok mevsim çiçeği olarak yetiştirilmektedir.Trompet / boru  şeklinde çiçekleri vardır, yaprakları tüylüdür, renk bakımından çok zengindir, ebruli ve katmerli  çiçek açan çeşitleri de yetiştirilmiştir.
Hem bahçe, hemde saksı çiçeği olarak yetiştirilir,   özellikle  sarkıcı türleri çok dekoratiftir, bazı çeşitleri  güzel kokuludur.
Çok fazla melez türleri olan petunya, çelikle ve tohumdan üretilir.

Petunya ( petunia ) ve calibrachoa   çiçekleri.

Bir tür petunya çiçeği - Milyon Çanlar Çiçeği   ( Calibrachoa  )
Sarkan katmerli  petunya çiçeği  ( calibrachoa  )
Petunya çiçeği ( Petunia x hybrida )
Kaya bahçesi ve petunya çiçekleri
Katmerli ve ebruli petunya çiçeği
Siyah renkli  petunya çiçeği
Ebruli petunya çiçeği
Petunya çiçeği ( Asma saksıda ) 
Değişik renklerde petunya çiçekleri 
Kırmızı petunya çiçeği ( Asma saksı )
Yalınkat çiçekli petunya çiçeği


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder