24 Nisan 2010

AYÇİÇEĞİ / GÜNEBAKAN


Çiçek amacı ile bahçeme ektiğim ayçiçeği.

Posted by PicasaTarla ve bahçelerimizi süsleyen ayçiçeği ( helianthus annuus ),  önemli bir endüstri bitkisidir. Çiğdem denilen çekirdeği ( İzmir ) kavrularak çerez olarak tüketilir. Yaprakları eskiden bazı ülkelerde  tütün olarak da  kullanılmıştır. Yurdumuzun yemelik yağ ihtiyacının büyük bir kısmı ayçiçeğinden karşılanmaktadır.

Anavatanı Amerika olan ayçiçeği 19.yüzyılda Avrupa'ya getirilmiştir ve ilk önce süs bitkisi olarak yetiştirilmiştir.
Ayçiçeği ılıman iklimlerde yetişir. Kuraklığa ve soğuğa dayanıklıdır. Her türlü toprakta yetişir. Yurdumuza  cumhuriyet döneminde getirilmiştir.  En çok Ergene havzasında yetiştirilmektedir.

Ayçiçeği ( Helianthus annuus )
Bir yıllık bir bitki olan ayçiçeği  papatyaya benzeyen iri çiçekler açar ve gün içinde güneşe göre yönünü değiştirir. Bu nedenle ayçiçeğinin günebakan, günedöndü, güneşçiçeği gibi adlar verilmiştir.
Tohumla üretilmektedir.
Ayçiçeği tohumları  kuşlar tarafından da  çok sevilir. Bahçenizde daha çok kuş görmek istiyorsanız ayçiçeği dikebilirsiniz.

Ayçiçeği ( Helianthus annuus )

Küsmüş ayçiçeği.


Not: Bu sayfa son olarak 09.07.2018 tarihinde güncellenmiştir.

2 yorum:

  1. "BU BLOGTA ARA" ile aradım ve ayçiçeklerinizi buldum. Teşekkürler ama benim bayıldığım ayçiçekleri için biraz kısa değil mi!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ali Bey,doğrusu ayçiçeği sevginizi merak ettim.Blogunuzda da bununla ilgili bir açıklama göremedim.İsterseniz benim resmimi de kullanabilirsiniz. Bahçeköy'den sevgiler.

      Sil