29 Nisan 2010

GAYLARDYA ÇİÇEĞİ ( Gaillardia )

Gayret çiçeği de denilen gaylardya çiçeği  ( Gaillardia x grandiflora )
Bir adı da gayret çiçeği olan gaillardia ( gaylardya diye okunur. )    papatyagiller ( asteraceae ) familyasından, çok yıllık ve  otsu bir bitki cinsidir. İki önemli doğal türü ( Gailardia . aristata, Gailardia pulchella ) ve bunlardan üretilmiş çok fazla kültürü  vardır. Anayurdu Kuzey Amerika'dır.
Gaylardya ( gaillardia ) adını, Fransız bilim adamı Gailardia den almıştır.
Sadeliği, masumluğu ve gizemi temsil ettiği kabul edilir. Bir adı da  'aşk çiçeği' dir.

Gaylardya çiçeği ( Gailardia  x grandiflora ya da G. pulchella )

Gaylardya ( gaillardia ) çiçekleri iri ve papatya şeklinde olup   taç yaprakları iki renklidir. Çiçek yapraklarının kenarları ondüle şeklindedir, ortadaki şişkin kısım mor renkli olur.   Sarı, kırmızı, beyaz ve turuncu renkli çiçekler açan melez çeşitleri de  vardır.

Gaylardya güneşli yerleri ve geçirimli, kumlu toprakları sever, kuraklığa ve soğuğa dayanıklıdır.  Genel olarak bahçe çiçeğidir, saksıda da yetiştirilir. Fazla bakım istemez, bu nedenle her bahçede kolayca yetişebilir.  Çiçek sapları uzundur, kesme çiçek olarak da kullanılır.

Gayret çiçeği  iyi sulanırsa,   yaz boyu bol çiçek açar. Akdeniz iklimi görülen yerlerde ise kışın da çiçek açar. Daha bol çiçek açması için, top şeklindeki tohum kapsülleri toplanmalıdır.
Üretilmesi oldukça kolaydır,  çoğu zaman  dökülen tohumlarından kendisi biter, ayrıca  kökten bölünerek de  çoğaltılır.

Gaillardia ( Gayret )  çiçekleri.

Gaillardia x grandiflora

Gaylardya ( Gaillardia )

Gaylardya  ( Gailardia x grandiflora )
Gaillardia, Nam-ı diğer aşk çiçeği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder