18 Nisan 2010

BODRUM PAPATYASI ( Osteospermum )

Bodrum papatyalarım ( Osteospermum ecklonis )
Bodrum papatyası ( osteospermum ecklonis ya da dimorphotheca ecklonis  ), papatyagiller / asteraceae  ailesine mensup herdem yeşil, çok yıllık ve yarı otsu  bir süs bitkisidir.  Anavatanı Güney Afrika'dır, bu nedenle  Afrika papatyası  ( African daisy ) olarak da bilinir, bir adı da 'dimorfoteka'  dır. Çok fazla  kültür çeşidi ( katmerli, ebrulü ) vardır.

Bodrum papatyası rüzgardan korunmuş, bol güneş gören yerleri ve geçirimli, humusça zengin, gevşek toprakları sever. Kuraklığa  dayanıklıdır, su ihtiyacı normaldir, kışın dona karşı  korunması gerekir.

Daha çok kaya bahçelerinde yetiştirilen bodrum papatyası, ilkbahar ve sonbaharda beyaz, bordu, sarı ve turuncu renklerde, iri papatya şeklinde, gösterişli  çiçekler açar. Yağmurda  ve kapalı havalarda çiçekleri kapanır.  Gövdesi  zamanla çalılaşır, sürünücü ve yer örtücüdür.  Saksı çiçeği olarak da yetiştirilir.

Bodrum papatyası en kolay çelikle ve kökten ayırarak üretilir. Fazla bakım istemez, yetiştirilmesi kolay bir çiçektir. Çalılaşan dallarını zaman zaman budayarak gençleştirmek gerekir.

 Bodrum papatyaları
Osteospermum ecklonis  ya da  Dimorphotheca ecklonis
Bir adı da Afrika papatyası olan bodrum papatyası
Değişik renklerde osteospermum çiçekleri
Bir adı da  dimorfoteka ( dimorphotheca ecklonis )  olan bodrum papatyası
Kelebek ve bodrum papatyası
Sinonimadı dimorphotheca olan  osteospermum ecklonis
Osteospermum ( Kültür )
Bodrum papatyası kelebeklerin de çok sevdiği bir çiçektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder