20 Ocak 2018

İPEK ÇALISI ÇİÇEĞİ ( Asclepias )

İpek çalısı ya da ipek otu  çiçeğinin ( Asclepias curassavica ) genel görünümü.
İpek çalısı ya da ipek otu ( Asclepias curassavica ),  zakkumgiller ( Apocynaceae ya da asclepiadaceae) familyasındandır.  Çiçekleri güzel olduğu için süs bitkisi olarak yetiştirilir.  Bir adı da 'kan çiçeği' dir. Anavatanı Güney Amerika'dır.
İpek çalısı ve tohum kapsülü.
Genel olarak  zakkuma benzer. Yarı çalı şeklinde olup herdem yeşildir. Çok yıllık bit bitki olmasına rağmen, kışın soğuk geçen yerlerde  tek yıllık olarak yetiştirilir.
Bazı asclepias  türleri ise ( asclepias tuberosa  )  'tıbbi bitki' olarak yetiştirilmektedir.
Demetler  halinde açan  yıldız şeklindeki çiçekleri,  sarı - kırmızı renkli ve hafif  kokuludur. İklim şartlarının  elverişli olduğu yerlerde, yıl boyu  çiçek açar.
İpek çalısı çiçeği  tohumu. Tutmasam uçacak.
İpek çalısı kelebekleri ve arıları kendine çeker.  Tohumları oldukça  hafif ve ipeksi tüylüdür, uçarak etrafa  yayılır.  Bu nedenle, iğ şeklindeki tohum kapsülleri  açılmadan  koparılmalıdır.  Eskiden bitkisel  ipek  yapımında kullanılırmış. Bu nedenle ipek çalısı denmiştir. 

İpek çalısı çiçeği
İpek çalısı tropikal ve suptropikal iklimlerde yetişir. Güneşli ya da yarı gölge yerleri ve humusça zengin. drenajı iyi nemli toprakları sever. Kuraklığa ve soğuğa karşı hassastır. Yazın düzenli sulanma ister.
Hem bahçede, hemde saksıda yetiştirilebilir.   Çiçekleri uzun ömürlü olduğu için kesme çiçek olarak da değerlendirilir.  Bitkinin yaprakları ve dalları beyaz bir süt ( lateks ) içerir, zehirli ve alerjiktir.

İpek çalısı çiçeği yetiştirilmesi çok  kolaydır, fazla bakım istemez. Tohumdan ya da  çelikle üretilir.

İpek çalısı  çiçekleri ( Asclepias )

Ve asistanım, o da en az benim kadar çiçeklere meraklı. 

Bir adı da  'kan çiçeği' olan ipek çalısı bütün yıl çiçek açabilen
 ender bitkilerden biridir.

İpek çalısının çiçekleri uzun ömürlüdür.
uzun süre bozulmadan durur.

İpek çalısı çiçeği ( Ascleplas curassavica ).
Yararlandığım kaynaklar: Vikipedi, Ağaçlar ve Çalılar - ı ( Ersin Yücel ), Türkiye'nin Bahçe Bitkileri ve Kent Çiçekleri ( Ertan Tuzlacı )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder