16 Şubat 2014

ALOE VERA'LI HAYAT

Aloe  bitkisi ( Aloe arborescens )
Son zamanlarda yapılan bazı  araştırmalar, bitkilerin havayı temizlediğini ve büyük ölçüde  kirliliği önlediğini ortaya koymaktadır. Bu bitkilerin başında ise, özellikle aloe türleri   gelmektedir. Aloe vere, özellikle havadaki elektromanyetik dalgaların oluşturduğu zararlı maddeleri emerek temizlediği ( absorbe ) bilimsel olarak ta ispatlanmıştır.   Bu nedenle her geçen gün biraz daha  artan bu tehlike karşında, odamızda, ofisimizde bir aloe çiçeği yetiştirmemiz  faydalıdır.

Sarısabır da denilen 'aloe vera' bitkisi
Aloe, havayı temizlemekle kalmayıp bir yerimiz  yandığında, kesildiğinde, böcek ısırdığında da son derece yararlı bir bitkidir. Bu gibi durumlarda bir  parça kesip içindeki jeli ilgili yerimize sürdüğümüzde çok iyi gelmektedir. Üstelik  hiçbir yan etkisi de bulunmadığı belirtilmektedir.

Çok yıllık ve otsu bir bitki olan aloe vera'ya  çiçeğinin renginden  dolayı 'sarısabır' da denmektedir. Anavatanı Afrika ve Arabistan çölleri  olan bu bitki kaktüsler gibi sukkulenttir ( Gövde ve yaprağında su biriktirir.).
Aloe, yarı gölge ve ışık alan yerleri seviyor, soğuğa karşı hassastır. Yurdumuzun güney ve batı kıyılarında dışarıda  yetişmektedir.

Aloe arborescans'ın  çiçekleri  turuncu renkli ve alo vera'ya göre   daha gösterişlidir. Bu nedenle daha çok  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Aloe, testere ya da testere kaktüs denir.

Çirişotugiller ( xanthorrhoeaceae ) familyasından olan  aloe cinsi bitkilerin 300 kadar türü bulunmaktadır. Ancak bu bitkilerden sadece   3 - 4  türü tıbbidir. (Vikipedi )

Aloe vera, 'Agave Americana' ya çok benzemesine rağmen ayrı bir familyadandır (Agavaceae ). Aralarında her hangi bir akrabalık yoktur. ( Bakınız;  http://kadirbekci53.blogspot.com.tr/2013/03/sabir-otu-agave.htm.)

Günümüzde adından en fazla söz edilen bitkilerden biri olan aloe vera, çok eski çağlardan beri değişik amaçlara  kullanılmıştır. Eski Mısırlılar bu bitkiye 'ölümsüzlük bitkisi' adını vermişlerdir. Kleopatra'nın güzelliğinin sırrının bu bitkiye  borçlu olduğu rivayet edilir. Günümüzde ise en çok Amerika'da yetiştirilen Aloe, kozmetik ve tıp alanında kullanılmaktadır.

Aloe arborescens çiçeği ( Testere kaktüs )
Aloe  bitkisi ve çiçeği
Aloe, ayni zamanda bir süs bitkisidir, yazın turuncu renkli, tüp şeklinde  çiçekler açarlar. Dikenli gibi yeşil ve etli  yaprakları vardır, oldukça dekoratiftir.
Fazla bakım istemeyen aloe, yanlarından çıkan yavruları ile üretilmektedir

Aloe arborescens

Sonuç olarak; bizim  kirlettiğimiz doğayı bitkiler vasıtasıyla doğa  temizlemektedir. Asıl düşünülmesi gereken ise; doğanın bunu yapmaması halinde ne olacağıdır. Çünkü doğanın  bize değil, bizim ona ihtiyacımız var.   Tuzu kokutmayalım!

(Not;  Bu yazı son olarak 22.8.2015 tarihinde güncellenmiştir. )

2 yorum:

  1. Tuz hala kokmamış mı?
    Teşekkürler, bir çok yeni bilgi ile ayrılıyorum.

    YanıtlaSil
  2. Ali Bey,
    Et kokarsa tuzlanır,ya tuz kokarsa ne yapılır? deyimi insanların çaresizliğini ortaya koymaktadır.Bence hala eti kurtara biliriz,daha doğrusu kurtarmalıyız,başka çaremiz yok! Selamlar,sevgiler.

    YanıtlaSil