17 Mayıs 2015

KAĞIT ÇİÇEĞİ

Kağıt çiçeği / kültür  ( Xerochrysum bracteatum )
Kağıt çiçeği ( xerochrysum ) papatyagiller familyasından, tek ya da iki yıllık otsu bir bitki cinsidir.  500 kadar türü vardır, bunlardan  bazıları  yurdumuzda doğal olarak yetişmektedir.

Yurdumuzda doğal olarak yetişen bir tür kağıt çiçeği ( xeranthemum annuum )

Botanik adı  'xerochrysum bracteatum' ( eski adı  helichrysum bracteatum )  olan türü ayni zamanda süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Anavatanı Avustralya kıtasıdır, 
Kağıt çiçeği yazın,  papatyaya şeklinde, sarı, turuncu, kırmızı, mor renklerde ve parlak renkli  çiçek açar.  Dokunulduğunda kağıt gibi ses çıkarır,  sanki kurumuş gibidirler, samansı bir dokuya sahiptirler. Bu nedenle 'saman çiçeği' de denir.Yaprakları uzun ve ucu mızrak gibi sivri olur.

Kağıt çiçeği daha çok bahçe çiçeği olarak yetiştirilmektedir. Bodur çeşitleri  saksıda da yetiştirilir.  Kağıt çiçeği güneşli yerleri ve geçirimli,  kuru toprakları sever. Toprağının  düzenli bir şekilde çamurlaştırmadan sulanmalıdır. 

Kağıt çiçeği,  altın otu ( helichrysum ) gibi kuru çiçek olarak ta  kullanılmaktadır.  Bunun için kesilen çiçekler;  Havadar ve loş bir odada sapından aşağı gelecek şekilde  asılır ve kuruması için  bir süre bekletilir.

Kağıt çiçeği tohumdan üretilir. Yetiştirilmesi kolaydır,  fazla bakım istemez, buna karşı çok güzel çiçekler açar.  Daha önce yetiştirmediyseniz denemenizi tavsiye ederim.

Kağıt çiçekleri:
Bir adı da saman çiçeği olan kağıt çiçeği
Kağıt çiçekleri kapalı havalarda ve geceleri kapanır.
Yağmurdan sonraki hali
Kağıt çiçeklerinin tomurcuk halide güzel olmaktadır..
Kağıt çiçeği ( Xerochrysum bracteatum )


2 yorum:

  1. Kağıt çiçeği tohumunu nereden bulabilirim?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. http://www.zengardentr.com/Kagit-cicegi-bakimi,TA-10604.html

      Sil