8 Temmuz 2011

AĞLAYAN AĞAÇ

Halkın 'ağlayan ağaç'adını verdikleri selvi ağacı (Amasra)
Amasra'yı geziyordum,Kemere köprüsünü geçtim ,Boztepe'ye doğru tırmanıyordum ki; küçük bir tabela dikkatimi çekti..Üzerinde,  'Ağlayan Ağac'ı görmeden Amasra'yı gezdim demeyin diye  yazmışlar.Tam bana göre;Ağlayan Ağacı aramaya başlıyorum.Yolda rastladığım kişiler.bilmediklerini söylüyorlar. .Boztepe'de fotoğraf  çeken bir kişi;;aşağıdaki çay bahçesinin yanında olduğunu söylüyor.Meğer, yanından geçmişim,Boztepe'nin eteğinde,Tavşan Adası ile karşı karşıya ,.ince  uzun bir servi ağacı. Yanındaki tabaleye ağaçla ilgili şunları yazmışlar.

'SİSLİ VE RUTUBETLİ HAVALARDA ALMIŞ OLDUĞU NEMİ BİR ZAMAN SONRA BÜNYESİNDE FAZLA GELDİĞİ ZAMAN DALLARINDAN YAĞMUR DAMLASI GİBİ BIRAKIR:
BUNADA YÖREMİZCE AĞLAYAN AĞAÇ İSMİ TAKILMIŞTIR:'

Ağlamak sadece insana has bir davranış biçimi mi? yoksa hayvanlar ve bitkilerde ağlar mı?.İnsanların üzüntü ve sevinç gibi duyguları sırasında , gözlerinden yaş gelir ve  bizi  rahatlatır.Yani ağlamak duygusal bir olaydır.Bazı hayvanlarında acı çekerken gözlerinden yaş geldiği söylenir.Bitkilerde değişik şekillerde su kaybederler, yani bir türlü ağlarlar.Ancak bunun insanlar ve hayvanlarda olduğu gibi duygusal bir yanı yoktur.

2 yorum: