2 Ekim 2015

KISMET AĞACI ( Pembe çiçekli klerodendrum )

Kısmet ağacı ya da pembe çiçekli klerodendrum ( Clerodendrum bungei )
Kısmet ağacı  ( clerodendrum bungei  ), mineçiçeğigiller ( verbenaceae ) familyasının clerodendrum cinsine mensup, çalı formun da  bir bitki türüdür.   Çiçekleri çok güzel kokarken, yaprakları çok kötü kokuludur. Allahtan yapraklarına dokunulmayınca  kokmaz. Klerodendrum (clerodendrum ) cinsine mensup   başka bazı süs bitkileri dah vardır.

Hayal meyal bu çiçeği köyümüzden ( Giresun ) hatırlıyorum, evimizin hemen  yanındaki serendümüzün ( serender )  önünde her yıl kendiliğinden yetişir ve pembe renkli çiçekler açardı.   Çok  küçük olduğumdan, adına ne dendiğini  hatırlamıyorum. Yapraklarını kopararak birbirimizin burnuna tutardık.

Kısmet ağacı çiçeğine ayrıca;  pembe çiçekli klerodendrum, pembe çiçekli kısmet ağaç, rus ortancası, meksika ortancası da denmektedir.
Klerodendrum ( clerodendrum ) eski yunanca da 'şans ağacı' anlamına gelmektedir.

Geçen yıl, komşumuz bahçesinin her yerini saran bu bitkiyi köklemek zorunda kalınca, bir fidan da bana vermişti. Bu sabah; çok güzel bir çiçekle beni karşılayınca, çocukluğumdan beri tanıdığım bu çiçeği  tanıtmak istedim.  Bakalım çok  fazla sevilmeyen bu çiçeği beğenecek misiniz.

Anavatanı Çin ve Kuzey Hindistan olan  pembe çiçekli klerodendrum;  Özellikle Doğu Karadeniz bölgemizde çok yaygın bir bitki türü.  Samsun dolaylarında doğal olarak ta yetişmekteymiş. Bu nedenle; Türkiye'de doğal olarak yetişen ağaç ve çalılar arasında  sayılabilir.

Pembe çiçekli kısmet ağacı, kışın yapraklarını döküyor, çalı formunda.  Nemli ve gevşek topraklarda, yayılma özelliği gösteriyor. Gübreli, nemli toprakları ve bütün çiçekli bitkiler gibi güneş alan yerleri seviyor, ama yarı gölge yerlerde de yetişiyor.  Soğuğa karşı oldukça  dayanıklı, dondan gövde kısmı kurusa bile,  ilkbahar da yeniden  filiz veriyor ve kısa zamanda tekrar eski halini alıyor.

Pembe çiçekli klerodendrum,  yaz aylarında çiçek açmaya başlıyor ve kışa kadar da devam ediyor. Pembe renkli olan küçük  çiçeklerini  toplu halde ve dalların ucunda açıyor, görünüşü mürver ve  ortanca ya benziyor. Bu çiçeğe; rus ya da  meksika ortancası denmesinin nedeni de bu yüzden. Ancak bu bitkinin ortanca çiçeği ( hydrangea ) ile hiç bir akrabalığı yok.
Kalp şeklindeki iri ve yeşil renkteki yaprakları ezilince, yukarıda da belirttiğim gibi  etrafa kötü bir kokulu salıyor.

Pembe çiçekli kısmet ağacı'nı yetiştirilmesi çok kolay, arsız bir bitki, saksıda da yetişebiliyor. Ancak, bahçenize dikmek isterseniz;  bir kere daha düşünün derim. Zira, siz de bu çiçeği bana veren komşumun durumuna düşebilirsiniz.
Pembe çiçekli kısmet ağacı; çelikle, kökten ayırarak ve tohumdan üretilmektedir.

Pembe çiçekli klerodendrum ( gonca )
Pembe çiçekli klerodendrum ( Yakın çekim )
Pembe çiçekli klerodendrum ( gövde  ve yaprak )
Kısmet ağacının çok sevilen bir başka  türü ise, 'fıstık ezmesi ağacı' dır (clerodendrum trichotomum ). Küçük bir ağaç olan bu bitkinin çiçekleri gibi  meyve tohumları da çok  güzeldir. Bu çiçeğe ayrıca; 'Ağaç yasemini', 'klerodendrum' da denmektedir. Daha çok akdeniz iklimi görülen kıyılarımız da yetiştirilmektedir. Çelikle ve tohumdan üretilir.

Kısmet ağacı meyvesi ( clerodendrum trichotomum )
Bir adı da 'fıstık ezmesi ağacı' olan kısmet ağacı ( clerodendrum trichotomum )

2 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Bu çiçeğe latince adından ( clerodendrum / şans ağacı ) esinlilerek kısmet ağacı dendiğini sanıyorum.

      Sil