2 Haziran 2014

ONBİRAY ÇİÇEĞİ

Onbiray çiçeği (  Primula obconica )

Bu yıl ilk defa  bahçeme çocukluğumdan bildiğim ve çok sevdiğim onbiray çiçeği diktim.Aslında yazları çok sıcak geçen Seferihisar serin yerlerde yetişen  bu  çiçek için pek de  uygun değil. Şimdilik neşeli gözüküyorlar, çiçek açmaya devam ediyorlar.Yaz aylarına doğru bakalım buranın bunaltıcı  sıcaklarına dayanabilecek mi?

Şimdi de bu güzel çiçeği biraz daha yakından tanıyalım.

Onbiray çiçeği ( Primula obconica ), çuhaçiçeğigiller ( Primulaceae )  familyasından çok yıllık  otsu bir bitkidir. En önemli özelliği  uygun ortamlarda devamlı çiçek açmasıdır.Diğer çuha çiçekleri gibi mevsimlik değildir. Çok değişik renklerde olan çiçekleri farklı  uzunlukta ki sapların ucunda  şemsiye görünümünde demetler halinde bulunurlar. Renkleri daha sonra  koyulaşır,bazı  türleri ise; ebruli,  katmerli ve kokuludur,en güzel  çiçeklerden biri kabul edilmektedir.

Anavatanı Çin'in subtropikal iklim görülen dağlar olan onbiray çiçeğinin bazı türleri yurdumuzda da doğal olarak yetişmektedir. Alplerde bu çiçeğin en güzel yetiştiği yerlerdendir.
Doğukaradeniz bölgesinde ormanlarda yetişen bu çiçeğe halk arasında menekşe denir.

Onbiray çiçeği,çuha çiçeğinin aksine zehirli bir bitki olup yenmez.( Marul çiçeği de denilen çuha çiçeğinin bazı türlerinin yaprakları sebze olarak yenebilir.) Bu nedenle onbiray çiçeğinin bir adı da zehirli çuha çiçeğidir ( Poison primrose ). Çocuklardan uzak tutulması gerekir.Kalp şeklinde çok az yaprak açarlar.

Daha çok bahçelerde yetiştirilen bu çiçek saksılarda  da çok güzel durmaktadır.Yetiştirilmesi ve  üremesi çuha çiçeği gibidir.
Gölge yerleri ve humusça zengin  nemli toprakları sever,soğuğa karşı kısmen dayanıklıdırlar. Direk güneş ve fazla  sıcak bu çiçeği öldürür. Bu nedenle mutlaka gölgeli,esintili yerlere dikmek ve toprağını nemli tutmak gerekmektedir.

Onbiray çiçekleri.

Onbiray çiçeği
Değişik renklerdeki onbiray  çiçekleri bir arada.

2 yorum:

  1. Mevsimlik değil de çok yıllık olması iyiymiş. Bu güzel çiçekleri hep görebilmek harika ama dediğiniz gibi sıcaklarla arası nasıl olur? Yine de özendim, ben de bir kök olsun yaşatmayı deneyeyim.

    YanıtlaSil
  2. Akdeniz iklimi bu çiçek için fazla sıcak ancak hibrit türleri belki daha dayanıklıdırlar..Deneyelim bakalım ne olacak.Selamlar,sevgiler.

    YanıtlaSil