2 Haziran 2014

ONBİRAY ÇİÇEĞİ

Onbiray çiçeği (  Primula obconica )

Bu yıl ilk defa bahçeme, doğadan tanıdığım  onbiray  çiçeği   diktim. Aslında,  Seferihisar'ın iklimi  serin ve nemli yerleri seven  bu  bitki  için pek   uygun değil. Bu nedenle, diğer çuha türleri gibi mevsim çiçeği olarak yetiştirilebilir.

Şimdi de gelin bu güzel çiçeği biraz daha yakından tanıyalım.
Onbiray çiçeği ( Primula obconica ), çuhaçiçeğigiller ( Primulaceae )  familyasından,  çok yıllık ve otsu bir bitkidir.  En önemli özelliği,  uygun ortamlarda yıl boyu çiçek açabiliyor olmasıdır. Diğer çuha /  primula türleri gibi mevsim çiçeği  değildir.  Daha çok mor renklerde çiçek açar, çiçek sapları farklı uzunlukta olur  ve   şemsiye görünümündedir.  Renkleri açtıktan  sonra  koyulaşır,  ebruli,  katmerli ve kokulu çiçek açan çeşitleri de  vardır. En güzel  çiçeklerden biri kabul edilir.

Anavatanı Çin'in subtropikal iklim görülen dağlarıdır.  Bu gruptan bazı çuha türleri yurdumuzda da yetişmektedir ( Karadeniz çuha çiçeği - Prımula megaseifolia ). Alp Dağları,  bu çiçeğin en güzel yetiştiği yerlerden biridir.
Doğukaradeniz bölgesinde,  orman içlerinde  yetişen bu çiçeğe,  halk arasında 'menekşe' denmektedir.

Onbiray çiçeği, çuha çiçeğinin aksine zehirli bir bitkidir, yenmez ( Halbuki, 'marul çiçeği' de denilen bazı çuha çiçeği türlerinin yaprakları sebze olarak yenebilir.).  Bu nedenle,  onbiray çiçeğine  'zehirli çuha çiçeği' ( Poison primrose ) da  denir. Çocuklardan uzak tutulması gerekir. Kalp şeklinde, iri ve az yaprak açar.

Hem bahçe, hemde saksı çiçeği olarak yetiştirilir.Yetiştirilmesi ve üremesi çuha çiçeği gibidir.
Gölge yerleri ve humusça zengin  nemli toprakları sever, soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Direk güneş ve fazla  sıcak bu çiçeği öldürür. Bu nedenle mutlaka gölgeli, esintili yerlere dikmek ve toprağını sürekli  nemli tutmak gerekmektedir.

Onbiray çiçekleri ( Kültür )

Onbiray çiçeği
Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray  çiçekleri ( Primula obconica )
Onbiray çiçekleri saksılara karışık dikildiğinde çok güzel durur.

2 yorum:

  1. Mevsimlik değil de çok yıllık olması iyiymiş. Bu güzel çiçekleri hep görebilmek harika ama dediğiniz gibi sıcaklarla arası nasıl olur? Yine de özendim, ben de bir kök olsun yaşatmayı deneyeyim.

    YanıtlaSil
  2. Akdeniz iklimi bu çiçek için fazla sıcak ancak hibrit türleri belki daha dayanıklıdırlar..Deneyelim bakalım ne olacak.Selamlar,sevgiler.

    YanıtlaSil