2 Haziran 2014

ONBİRAY ÇİÇEĞİ

Onbiray çiçeği (  Primula obconica )

Bu yıl ilk defa  bahçeme,  çocukluğumdan beri çok sevdiğim onbiray  çiçeği diktim. Aslında Seferihisar,  serin ve nemli yerleri  seven   bu  çiçek için pek de  uygun değil. Şimdilik neşeli gözüküyorlar, yaz aylarına doğru bakalım buranın bunaltıcı  sıcaklarına nasıl bir tepki verecekler?

Şimdi de gelin bu güzel çiçeği biraz daha yakından tanıyalım.
Onbiray çiçeği ( Primula obconica ), çuhaçiçeğigiller ( Primulaceae )  familyasından,  çok yıllık ve otsu bir bitki.  En önemli özelliği,  uygun ortamlarda devamlı çiçek açmasıdır. Diğer çuha çiçekleri gibi mevsimlik değildir. Değişik renklerde olan çiçekleri, farklı  uzunlukta ki çiçek sapların ucunda olur ve  şemsiye görünümündedir.  Renkleri daha sonra  koyulaşır, bazı türleri ise; ebruli,  katmerli ve kokuludur, en güzel  çiçeklerden biri kabul edilmektedir.

Anavatanı Çin'in subtropikal iklim görülen dağlar olan bu çiçeğinin,  bazı türleri yurdumuzda da doğal olarak yetişmektedir. ( Karadeniz çuha çiçeği - Prımula megaseifolia ) Alp Dağları, en güzel yetiştiği yerlerdendir.
Doğukaradeniz bölgesinde,  ormanlarda yetişen bu çiçeğe halk arasında 'menekşe' denmektedir.

Onbiray çiçeği, çuha çiçeğinin aksine zehirli bir bitki olup yenmez ( Halbuki marul çiçeği de denilen bazı çuha çiçeği türlerinin yaprakları sebze olarak yenebilir.).  Bu nedenle,  onbiray çiçeğinin bir adı da 'zehirli çuha çiçeği' ( Poison primrose ) dir. Çocuklardan uzak tutulması gerekir. Kalp şeklinde ve az yaprak açar.

Hem bahçe, hemde saksı çiçeği olarak yetiştirilir.Yetiştirilmesi ve üremesi çuha çiçeği gibidir.
Gölge yerleri ve humusça zengin  nemli toprakları sever, soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Direk güneş ve fazla  sıcak bu çiçeği öldürür. Bu nedenle mutlaka gölgeli, esintili yerlere dikmek ve toprağını nemli tutmak gerekmektedir.

Onbiray çiçekleri.

Onbiray çiçeği
Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray  çiçekleri ( Primula obconica )

2 yorum:

  1. Mevsimlik değil de çok yıllık olması iyiymiş. Bu güzel çiçekleri hep görebilmek harika ama dediğiniz gibi sıcaklarla arası nasıl olur? Yine de özendim, ben de bir kök olsun yaşatmayı deneyeyim.

    YanıtlaSil
  2. Akdeniz iklimi bu çiçek için fazla sıcak ancak hibrit türleri belki daha dayanıklıdırlar..Deneyelim bakalım ne olacak.Selamlar,sevgiler.

    YanıtlaSil