12 Mayıs 2014

ALEV ÇİÇEĞİ ( Floks )

Bir adı da  vegas ışıkları olan  phlox drumondii

Bu yıl  ilk defa yetiştirdiğim  alev çiçeğini, doğrusu daha  önce  tanımadığıma ve  yetiştirmediğime hayıflandım. En güzel bahçe  ( yaz ) çiçeklerden birisidir diyebilirim. Benim gibi sizde bu çiçeği daha önce yetiştirmediyseniz tavsiye ederim. Üstelik yetiştirilmesi kolay bir çiçek.

'Floks olmayan bir bahçe yanlış bir tercihtir.' Bu sözü  de  ünlü bahçe uzmanı Alman  Karl Foerster' söylemiş.
Bahçeniz çiçeksiz, gönlünüz sevgisiz kalmasın. Bu da benden.

Gelelim çiçeğimizi tanıtmaya.
Önce şunu belirteyim,  bu çiçeğin  ( phlox / alev çiçeği  ) daha çok çit bitkisi olarak yetiştirilen kırmızı yapraklı ve  beyaz çiçekleri olan  alev çalısı ( photinia serrulata ) ile bir  ilgisi yoktur.

Ülkemizde ki adı alev çiçeği olan floks ya da floksa ( phlox ) tek bir bitkinin adı  değildir. Alevçiçeğigiller (  polemoniaceae ) familyasından, 60 kadar türü olan bir bitki cinsinin ortak adıdır.  Anavatanı  K.Amerika'dır. Bunlardan  bazıları süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Ayrıca çok sayıda kültürü  ve varyeteleri ( Varyete: En az bir morfolojik özellik bakımından türden ayrılan, türün yayılış alanı içerisinde küçük veya büyük gruplar -Vikipedi ) bulunmaktadır.

Genel olarak alev çiçekleri güneşli, havadar yerleri ve gübreli, nemli, geçirgen toprakları sevmektedir. Yazın bol su isterler.   Türüne göre;  kökten ayırma, çelikle ve tohumdan üretilmektedir. Fazla bakım istemeyen alev çiçekleri saksıda da  yetişmektedir. Bazı türleri ise,  yer örtücü ve sarkıcıdır.

Floks  ( phlox ) cinsi  süs bitkilerinin en tanınmış türleri şunlardır.

Phlox paniculata türü alev çiçekleri çalı formunda olup güzel kokuludurlar.
Phlox paniculata
Phlox paniculata
Phlox paniculata
- Bahçe floks çiçeği  ( Phlox paniculata ) : Alev çiçeklerinin en çok bilinen türüdür. Bu türden olan   alev çiçekleri  tek veya çok  yıllık olup rizom köklüdürler (Rizom kök : Genellikle toprak altında bulunan  ve yukarı doğru filizler, aşağıya doğru kökler veren kalın, yatay gövde, köksap -Vikipedi ).
Dikine büyürler, bazı çeşitleri güzel kokuludur.  Kesme çiçek olarak ta kullanılmaktadır. Kökten ayrılarak ve çelikle çoğaltılır. Nakil çiçeği de denir ( gerçek nakil çiçeği değil.).

- Floks subulata :
 Soğuğa ve sıcağa dayanıklı bir türdür,  kışın da  yapraklarını dökmez. Yer örtücü ve sürünücüdür. Yer minesi çiçeğine  ( verbena officimalis ) benzer. Verimli, geçirimli toprakları ve güneşli yerleri sever. Asma saksılarda çok güzel durur. Çelikle ve tohumdan yetiştirilir.


- Vegas ışıkları ( Phlox drummondii ) :
Bu türün sevilen  bir varyetesi de, çiçekleri  göz kamaştırıcı ve  canlı  renklerde  olan 'vegas ışıkları' da denilen 'phlox drummondii' dir. Bu türden olan  alev çiçekleri kısa boylu  ve otsudur, mevsimliktir. Şemsiye şeklinde, toplu  halde, bazıları iki renkli, değişik şekillerde, kokulu çiçekler açarlar. Küçük poşetlerde satılmaktadır.

Alev çiçekleri ( Vegas ışıkları  )

Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )
Phlox drummondii ( Vegas ışıkları )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder