25 Ocak 2018

İNCİ ÇALISI ÇİÇEĞİ ( Symphoricarpos )

Beyaz inci çalısı ve meyveleri ( symphoricarpos albus )

İnci çalısı ( symphbricarpes ) hanımeligiller ( caprifoliaceae )  familyasından, çok yıllık, çalı formlu bir bitki cinsidir. 16 kadar türü vardır, bunlardan 15 i Kuzey Amerika ve Meksika'ya  özgüdür, sadece bir tanesinin anavatanı Çin'dir ( symphoricarpos sinensis ). Çiçekli olup  kışın yapraklarını dökerler.

'Kar taneleri' de denilen  beyaz inci çalısı  ( symphoricarpos  albus ),  bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir, iyi bir çit bitkisidir. Yaz ve sonbahar aylarında açan  pembemsi, küçük, çan şeklinde ve kokulu olan çiçekleri fazla dikkat çekmez.  Daha çok, kümeler  halinde  bulunan inci şeklindeki üzümsü meyveleri için yetiştirilir.

İnci çalısı çiçeği, güneşli - yarı gölge yerlerde ve  ılıman iklimlerde yetişmektedir. Toprak bakımından secici değildir, humus bakımından zengin, geçirimli, killi ve kuru toprakları sever. Toprağı erozyona karşı korur.  Soğuğa dayanıklıdır.

İnci çalısının, süs bitkisi olarak yetiştirilen iki önemli türü vardır.

Beyaz inci çalısı

 - Beyaz inci çalısı ( symphoricarpos albus ) : Sonbaharda olgunlaşan meyveleri  beyaz renklidir.  Yaprakları döküldükten sonrada ağaçta kalır. Yaban hayvanları açısından önemli bir besin kaynağıdır. Ancak, zehirli olduğundan insanların yememesi gerekir. Amerikalı yerliler tarafından;  Sabun, ilaç ve yiyecek olarak kullanılmıştır.

Melez bir tür olan pembe inci çalısı ( symphoricarpos x  doorenbosii )
- Pembe  inci çalısı ( Symphhoricarpos x doorenbosii  ): Melez bir türdür. ( symphoricarpos albus ile symphoricarpos chenaultii türlerinden elde edilmiştir.)

İnci çalısı çiçeği  tohumla, çelikle ve kökten ayrılarak üretilir. Fazla bakım istemez.

Beyaz inci çalısı

Pembe meyveli inci çalısı.

Yararlandığım Kaynaklar: Vikipedi, Ağaçlar ve Çalılar I - Prof. Dr. Ersin Yücel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder