29 Haziran 2016

PENTAS ( Beşiz Çiceği )


Pentas / Beşiz çiçeği
Bu defa size  fazla naz yapmayan, devamlı çiçek açan güzel bir saksı  çiçeğinden  söz etmek istiyorum. Çiçeğimizin adı pentas, nam-ı diğer "beşiz çiçeği". Canlı çiçek  sevenlere   hediye olarak  götürülebilir.

Bahçe çiçeği olarak da yetişebilen  pentas / beşiz çiçeği,  yıl boyu çiçek açan bir bitki.  Yetiştirilmesi ise çok kolay olup  fazla bakım istemiyor.

Bilimsel adı "pentas lanceolata"  olan bu çiçeğin dünyadaki en yaygın adı, 'Mısır yıldız kümesi / Egyptian star'. Yurdumuzda, latince adınından dolayı 'pentas' ya da beşiz çiçeği  ( pentas: beş ) deniyor. Kökboyasıgiller ( rubiaceae )  familyasına mensup bir bitki.

Pentas çiçeği zamanla  çalımsı bir özellik kazanmaktadır, herdem yeşildir,  yapraklarını çoğu zaman kışında dökmemektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde  bahçede de  yetiştirilmeye uygundur. Kelebekleri ve arıları  kendine çeker.

Pentas bitkisinin  çiçeği küçük yıldız şeklindedir, dalların uc kısımlarında şemsiyesi salkımlar halinde açar.  Pembe, kırmızı, beyaz,eflatun ve ebruli renkli olabilir. Yapraklarının  ucları  mızrak şeklinde ve hafif tüylüdür. Yeniden çiçek tomurcuğu oluşturması  için eski çiçek salkımları koparılmalıdır.

İsteklerine gelince; Pentas güneşli  ve aydınlık yerleri sever. Ancak yazın çok sıcak geçen yerlerde direk öğle güneşi altında bırakılmamalıdır. Yaz aylarında  düzenli bir şekilde sulanmalı ve  toprağının kurumamasına dikkat edilmelidir.   Toprak konusunda secici olmamakla beraber, humusça zengin geçirimli toprakları sevmektedir.
Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır, dona karşı korunmalıdır. Kışın gövdesi kurursa, çoğu zaman baharda kökünden  filiz verebiliyor. Soğuk yerlerde, tek yıllık bir bitki olarak ya da saksı çiçeği olarak  yetiştirmek daha doğrudur.
Pentas çiçeği daha çok tohumdan ya da yazın gövde çeliği ile  üretilmektedir.

Çiçek sevgidir. Dostlarınıza, sevdiklerinize çiçek hediye ediniz!

Beşiz / Pentas Çiçekleri

Beyaz çiçekli beşiz çiçeği ( Pentas )

Kırmızı çiçekli beşiz çiçeği ( Pentas )
Beşiz çiçeği ( Pentas lanceolata )
Pentas çiçekleri yıldız şeklinde olup beş taç yapraklıdır.
Bir adı da "Mısır yıldız kümesi - Egyptian star " olan pentas çiçeği 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder